Home Calendar Results Contacts
 



32nd Annual Octoberfast Five Kilometer Road Race
Endwell, NY October 19, 2014 Weather: 50 Degrees, Cloudy

Overall Results

  Place Div/Tot  Sex/Tot  Name                 Age S City            St W Time     Pace  PerF    
  ===== ======== ======== ==================== === = =============== == = =======  ===== ==== 
      1   1/4      1/63   Jack Hillenbrand      20 M Harpursville    NY     16:45   5:24  776 
      2   2/4      2/63   Jeff Martinez         23 M Binghamton      NY     16:59   5:28  766 
      3   1/8      3/63   Mark Inzhiron         14 M Binghamton      NY     17:50   5:45  729 
      4   1/17     4/63   Mike Olson            49 M Vestal          NY     18:22   5:55  708 
      5   3/4      5/63   Matthias Gaige        20 M Chenango Forks  NY     18:27   5:57  705 
      6   1/4      6/63   Lucas Wentzel         19 M Windsor         NY     18:44   6:02  694 
      7   2/4      7/63   Tommy Solber          19 M Vestal          NY     18:50   6:04  691 
      8   1/16     8/63   Gary Fancher          53 M Windsor         NY     18:54   6:05  688 
      9   2/17     9/63   Eric Steinbrecher     44 M Windsor         NY     19:44   6:21  659 
     10   3/4     10/63   Jonah Williams        19 M Deposit         NY     19:48   6:23  657 
     11   3/17    11/63   Leo Kolshorn          40 M Hawley          PA     19:52   6:24  655 
     12   2/16    12/63   Steve Hoover          53 M Pine City       NY     19:56   6:25  652 
     13   2/8     13/63   Jakob Richards        14 M Endicott        NY     20:02   6:27  649 
     14   3/16    14/63   Roger Learn           58 M Troy            PA     20:32   6:37  633 
     15   1/7     15/63   Trevor Mastronardi    34 M Endwell         NY     20:41   6:40  629 
     16   2/7     16/63   Tom Feheley           33 M Endicott        NY     20:43   6:40  628 
     17   4/16    17/63   Rich Pichura          50 M Binghamton      NY     20:50   6:43  624 
     18   3/7     18/63   Derek Schreiber       34 M Binghamton      NY     20:55   6:44  622 
     19   1/7      1/40   Rebekah Meyers        20 F Owego           NY     21:02   6:46  708 
     20   5/16    19/63   Vince Fox             56 M Vestal          NY     21:33   6:56  604 
     21   1/5      2/40   Violet Learn          18 F Troy            PA     21:42   6:59  687 
     22   2/7      3/40   Monica Salva          20 F Conklin         NY     22:03   7:06  676 
     23   1/7     20/63   Graham Upton          60 M Binghamton      NY     22:15   7:10  585 
     24   4/7     21/63   Dave Fellows          30 M Endwell         NY     22:19   7:11  583 
     25   5/7     22/63   Rick Defeo            31 M                 NY     22:22   7:12  581 
     26   6/7     23/63   William Safarik       32 M Binghamton      NY     22:24   7:13  581 
     27   3/8     24/63   Peter Sacco           12 M                 NY     22:31   7:15  578 
     28   4/17    25/63   Steve Wanchissen      45 M Endicott        NY     22:53   7:22  568 
     29   4/4     26/63   Evan Picciano         18 M Binghamton      NY     23:12   7:28  561 
     30   5/17    27/63   E J Longstrom         42 M Vestal          NY     23:14   7:29  560 
     31   4/8     28/63   Roger Learn III       12 M Troy            PA     23:22   7:32  557 
     32   6/16    29/63   Kevin Justesen        50 M Hallstead       PA     23:44   7:39  548 
     33   6/17    30/63   Matt Richards         48 M Endicott        NY     24:00   7:44  542 
     34   3/7      4/40   Kat Hores             28 F Endwell         NY     24:10   7:47  617 
     35   7/17    31/63   Kevin Tripp           44 M Masonville      NY     24:22   7:51  534 
     36   7/16    32/63   Douglas Woodruff      51 M Horseheads      NY     24:27   7:52  532 
     37   2/7     33/63   Francesco Liburdi     65 M Binghamton      NY     24:35   7:55  529 
     38   8/16    34/63   Lou Butash            53 M Clarks Green    PA     24:36   7:55  529 
     39   5/8     35/63   Michael Sacco          8 M                 NY     24:38   7:56  528 
     40   8/17    36/63   Todd Kopalek          43 M Apalachin       NY     24:41   7:57  527 
     41   9/16    37/63   Steven Ferrante       50 M Vestal          NY     24:51   8:00  523 
     42   1/9      5/40   Julie Perlick         52 F Brackney        PA     25:19   8:09  589 
     43   9/17    38/63   David Losee           43 M Denver          NY     25:36   8:15  508 
     44   3/7     39/63   Dennis Uhlig          61 M Sidney          NY     25:38   8:15  507 
     45  10/16    40/63   Paul Fredenberg       56 M Conklin         NY     25:38   8:15  507 
     46   2/5      6/40   Rebeccah Wilkinson    17 F Apalachin       NY     25:46   8:18  578 
     47   4/7      7/40   Kayla Velie           26 F Vestal          NY     25:52   8:20  576 
     48   3/5      8/40   Chelsea Burdick       17 F Johnson City    NY     26:15   8:27  568 
     49   1/2      9/40   Madelyn Clements      10 F Binghamton      NY     26:26   8:31  564 
     50   2/9     10/40   Janie Cregan          54 F Endwell         NY     26:47   8:38  556 
     51   1/5     11/40   Calene Fendick        39 F Binghamton      NY     26:49   8:38  556 
     52   4/5     12/40   Emily Fox             19 F Vestal          NY     27:03   8:43  551 
     53  10/17    41/63   Lou Petrilli          46 M                 NY     27:29   8:51  473 
     54   4/4     42/63   John Luby             26 M                 NY     27:34   8:53  472 
     55   5/7     13/40   Briana Winchester     24 F                 NY     27:36   8:53  540 
     56   5/5     14/40   Kyra Lowie            18 F Norwich         NY     28:17   9:06  527 
     57   4/7     43/63   David Stephens        61 M Endicott        NY     28:21   9:08  459 
     58  11/16    44/63   Tom McLaughlin        52 M Endwell         NY     28:29   9:10  457 
     59  11/17    45/63   Kevin Nelson          49 M Hershey         PA W   28:31   9:11  456 
     60   3/9     15/40   Dawn Devita           50 F Binghamton      NY     28:35   9:12  521 
     61  12/16    46/63   Jim Mahlum            58 M Endwell         NY     28:51   9:18  451 
     62  12/17    47/63   Eldad Cadet           42 M Endicott        NY     29:18   9:26  444 
     63  13/16    48/63   Rick Rigotti          51 M Vestal          NY     29:20   9:27  443 
     64   2/5     16/40   Sarah Dobler          36 F Endwell         NY     29:21   9:27  508 
     65  14/16    49/63   Kevin Pasterchik      57 M Binghamton      NY     29:21   9:27  443 
     66   4/9     17/40   Marie Yurecka         55 F Endicott        NY     29:22   9:28  507 
     67  15/16    50/63   Matthew Byrne         59 M Endwell         NY     29:44   9:35  437 
     68   5/9     18/40   Jennifer Woltjen      57 F Endicott        NY     29:49   9:36  500 
     69   5/7     51/63   Lawrence Lepak        64 M Endicott        NY     30:00   9:40  434 
     70   2/2     19/40   Julia Clements         9 F Binghamton      NY     30:06   9:42  495 
     71   1/8     20/40   Joanne Clements       48 F Binghamton      NY     30:12   9:44  493 
     72   3/5     21/40   Katie Bierworth       35 F Endicott        NY     30:15   9:44  493 
     73   1/4     22/40   Barbara Morrissey     67 F Owego           NY     31:14  10:04  477 
     74  16/16    52/63   Richrd Thomson        56 M Endicott        NY     31:25  10:07  414 
     75  13/17    53/63   Richard Docalavich    41 M Johnson City    NY     31:35  10:10  412 
     76  14/17    54/63   Mike Duncan           49 M Endwell         NY     31:38  10:11  411 
     77   2/8     23/40   Pamela Riddleberger   40 F Endicott        NY     32:29  10:28  459 
     78   6/8     55/63   Alex Creagh           13 M Binghamton      NY     33:12  10:41  392 
     79   6/9     24/40   Kathryn Baker         52 F                 NY     33:45  10:52  442 
     80   6/7     25/40   Ashley Andrus         26 F Binghamton      NY     33:51  10:54  440 
     81   7/7     26/40   Holli Fish            27 F Johnson City    NY     33:51  10:54  440 
     82   7/8     56/63   Conor O'Reilly        10 M                 NY     33:52  10:54  384 
     83   4/5     27/40   Annick O'Reilly       39 F                 NY     33:52  10:54  440 
     84   3/8     28/40   Anita Teed            48 F Owego           NY     33:58  10:56  439 
     85   7/9     29/40   Candice Learn         57 F Troy            PA     34:41  11:10  430 
     86   8/9     30/40   Paula Russell         53 F Endicott        NY     34:50  11:13  428 
     87   4/8     31/40   Lynn Petrilli         48 F                 NY     35:09  11:19  424 
     88   6/7     57/63   William Ondrako       62 M Binghamton      NY W   35:47  11:31  363 
     89   2/4     32/40   Gail Gantt            61 F                 NY     36:09  11:38  412 
     90   5/8     33/40   Tracy Thomas          48 F                 NY     37:08  11:58  401 
     91  15/17    58/63   Bill Egan             48 M                 NY     37:08  11:58  350 
     92   9/9     34/40   Beth Hughman          55 F Baltimore       MD     38:18  12:20  389 
     93   3/4     35/40   Lois Leahy            60 F Columbia        MD     38:18  12:20  389 
     94  16/17    59/63   Brian Cartie          44 M Endwell         NY     38:32  12:24  338 
     95   5/5     36/40   Emily Napierala       38 F Endwell         NY     38:32  12:24  387 
     96   7/7     60/63   Tony Lo Tempio        72 M Binghamton      NY W   39:12  12:37  332 
     97   4/4     37/40   Yvonne Newell         61 F Binghamton      NY     40:26  13:01  369 
     98   6/8     38/40   Anne Marie Cadet      44 F Endicott        NY     41:46  13:27  357 
     99   7/8     39/40   Carla Parks           47 F Glen Aubrey     NY     42:06  13:33  354 
    100   8/8     61/63   Trent Hansleman        5 M Endwell         NY     42:09  13:34  309 
    101   7/7     62/63   Tom Hansleman         37 M Endwell         NY     42:11  13:35  308 
    102  17/17    63/63   Tom Reilly            48 M                 NY   1:10:35  22:44  184 
    103   8/8     40/40   Annie Reilly          46 F                 NY   1:10:35  22:44  211 
  Record 14:58 by Jeff Martinez in 2011

5K Walk Results

  Place Name                 Age S City            St Time    Pace     
  ===== ==================== === = =============== == ======= ===== 
      1 Kevin Nelson          49 M Hershey         PA   28:31  9:11 
      2 William Ondrako       62 M Binghamton      NY   35:47 11:31 
      3 Tony Lo Tempio        72 M Binghamton      NY   39:12 12:37 

AWARDS LIST

              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   179 Rebekah Meyers        20 Owego        NY 5   21:02 
    2    20 Violet Learn          18 Troy         PA 5   21:42 
    3   186 Monica Salva          20 Conklin      NY 5   22:03 


               ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1    17 Jack Hillenbrand      20 Harpursville NY 5   16:45 
    2     1 Jeff Martinez         23 Binghamton   NY 5   16:59 
    3    94 Mark Inzhiron         14 Binghamton   NY 5   17:50 


              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   192 Julie Perlick         52 Brackney     PA 5   25:19 


               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   170 Mike Olson            49 Vestal       NY 5   18:22 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   189 Madelyn Clements      10 Binghamton         NY 5   26:26 


  MALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   167 Jakob Richards        14 Endicott           NY 5   20:02 


FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    96 Rebeccah Wilkinson    17 Apalachin          NY 5   25:46 


  MALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    44 Lucas Wentzel         19 Windsor            NY 5   18:44 


FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   157 Kat Hores             28 Endwell            NY 5   24:10 


  MALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    15 Matthias Gaige        20 Chenango Forks     NY 5   18:27 


FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   351 Calene Fendick        39 Binghamton         NY 5   26:49 


  MALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   198 Trevor Mastronardi    34 Endwell            NY 5   20:41 


FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   188 Joanne Clements       48 Binghamton         NY 5   30:12 


  MALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    98 Eric Steinbrecher     44 Windsor            NY 5   19:44 


FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   182 Janie Cregan          54 Endwell            NY 5   26:47 


  MALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   168 Gary Fancher          53 Windsor            NY 5   18:54 


FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    24 Barbara Morrissey     67 Owego              NY 5   31:14 


  MALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   175 Graham Upton          60 Binghamton         NY 5   22:15