Home Calendar Results Contacts
 



32nd Annual Octoberfast Ten Kilometer Road Race
Endwell, NY October 18, 2014 Weather: 50 Degrees, Cloudy

Overall Results

  Place Div/Tot  Sex/Tot  Name                 Age S City            St Time     Pace  PerF    
  ===== ======== ======== ==================== === = =============== == =======  ===== ==== 
      1   1/10     1/35   Aaron Perry           30 M Vestal          NY   40:27   6:31  672 
      2   1/9      2/35   Randy Reynolds        51 M Binghamton      NY   41:59   6:46  647 
      3   2/10     3/35   Jeremy Corcoran       39 M Apalachin       NY   43:29   7:00  625 
      4   3/10     4/35   John O'Neill          39 M                 NY   44:12   7:07  615 
      5   1/10     1/38   Suzanne Myette        57 F Binghamton      NY   44:20   7:09  692 
      6   1/9      5/35   Greg Amend            49 M Endicott        NY   45:20   7:18  599 
      7   2/9      6/35   Steve Palmer          58 M Bainbridge      NY   46:17   7:27  587 
      8   1/1      7/35   J.P. Sacco            13 M                 NY   46:19   7:28  587 
      9   4/10     8/35   Andy Chrysler         34 M Apalachin       NY   46:20   7:28  587 
     10   1/10     2/38   Heather Chrysler      34 F Apalachin       NY   47:27   7:39  647 
     11   1/5      9/35   Graham Upton          60 M Binghamton      NY   47:58   7:44  567 
     12   2/5     10/35   Dennis Uhlig          61 M Sidney          NY   48:05   7:45  565 
     13   5/10    11/35   Jason Luke            36 M Endwell         NY   48:44   7:51  558 
     14   2/9     12/35   Steve Wanchissen      45 M Endicott        NY   48:58   7:53  555 
     15   3/9     13/35   Kevin Tripp           44 M Masonville      NY   51:03   8:13  532 
     16   6/10    14/35   Andy Lisick           39 M Johnson City    NY   51:36   8:19  527 
     17   4/9     15/35   David Losee           43 M Denver          NY   52:09   8:24  521 
     18   2/10     3/38   Kara Giblin           37 F Binghamton      NY   52:10   8:24  588 
     19   1/7      4/38   Logan Mahlum          23 F Endwell         NY   52:18   8:25  587 
     20   3/9     16/35   Mike Terwilliger      59 M Brooktondale    NY   52:21   8:26  519 
     21   2/7      5/38   Kat Hores             28 F Endwell         NY   52:30   8:27  585 
     22   7/10    17/35   Timothy Strong        32 M Endwell         NY   52:50   8:31  514 
     23   5/9     18/35   Kevin Nelson          49 M Hershey         PA   53:45   8:39  506 
     24   4/9     19/35   Scott D Russell       58 M Endicott        NY   53:49   8:40  505 
     25   5/9     20/35   David Bohrer          59 M Apalachin       NY   54:14   8:44  501 
     26   6/9     21/35   David Klotzkin        48 M Vestal          NY   54:24   8:46  500 
     27   6/9     22/35   Douglas Woodruff      51 M Horseheads      NY   54:28   8:46  499 
     28   7/9     23/35   Ken Ehrhard           45 M Darien          CT   55:04   8:52  493 
     29   1/8      6/38   Patrice Back          44 F Vestal          NY   55:05   8:52  557 
     30   3/7      7/38   Adrienne Clark        29 F Binghamton      NY   55:21   8:55  555 
     31   3/10     8/38   Kim Symons            36 F Greene          NY   55:22   8:55  554 
     32   4/10     9/38   Sarah Yurka           30 F Endwell         NY   55:45   8:59  551 
     33           10/38   Evelyn Yonda           0 F Binghamton      NY   55:59   9:01  548 
     34   4/7     11/38   Sarah Kane            27 F                 NY   56:26   9:05  544 
     35   3/5     24/35   Keith Olivet          63 M Johnson City    NY   57:02   9:11  476 
     36   2/8     12/38   Lee Wood              46 F Barton          NY   57:22   9:14  535 
     37   8/10    25/35   Howey Mitsakos        36 M Vestal          NY   57:31   9:16  472 
     38   5/10    13/38   Stephanie Mitsakos    33 F Vestal          NY   57:40   9:17  532 
     39   9/10    26/35   Joseph Mancini        30 M                 NY   57:41   9:17  471 
     40   6/10    14/38   A. J. Cass            30 F Endwell         NY   57:42   9:18  532 
     41   4/5     27/35   Michael French        68 M Endicott        NY   57:44   9:18  471 
     42   3/8     15/38   Teal Yayko            40 F Binghamton      NY   57:48   9:19  531 
     43   7/9     28/35   Steven Ferrante       50 M Vestal          NY   58:09   9:22  467 
     44   8/9     29/35   Kevin Pasterchik      57 M Binghamton      NY   58:51   9:29  462 
     45   8/9     30/35   Randy Millard         42 M Endicott        NY   59:55   9:39  454 
     46   5/7     16/38   Erica Reagan          29 F Binghamton      NY 1:00:01   9:40  511 
     47   9/9     31/35   Christopher King      40 M Endicott        NY 1:00:34   9:45  449 
     48   1/2     17/38   Debbie Grassi         64 F Johnson City    NY 1:02:04  10:00  495 
     49   7/10    18/38   Melissa Sanford       34 F Deposit         NY 1:02:30  10:04  491 
     50   2/10    19/38   Dawn Devita           50 F Binghamton      NY 1:03:11  10:11  486 
     51   4/8     20/38   Abby Hanselman        41 F Endwell         NY 1:03:22  10:12  484 
     52   8/10    21/38   Manda Rumola          34 F Windsor         NY 1:03:26  10:13  484 
     53   3/10    22/38   Jennifer Woltjen      57 F Endicott        NY 1:03:54  10:17  480 
     54   4/10    23/38   Diane Barton          56 F Endwell         NY 1:05:05  10:29  472 
     55   5/5     32/35   Howard Champlain      62 M Endwell         NY 1:05:05  10:29  418 
     56   6/7     24/38   Fessica Burke         28 F Whitney Point   NY 1:05:22  10:32  470 
     57   5/10    25/38   Nancy Newby           59 F Binghamton      NY 1:05:22  10:32  470 
     58   1/1     33/35   Joshua Walberger      24 M Endicott        NY 1:07:04  10:48  405 
     59   7/7     26/38   Sarah Winter          27 F Binghamton      NY 1:07:14  10:50  457 
     60   9/9     34/35   Richard Walberger     52 M Endicott        NY 1:07:16  10:50  404 
     61   5/8     27/38   Amy Henry             40 F Endicott        NY 1:08:55  11:06  445 
     62   6/10    28/38   Nancy Howell          56 F Endicott        NY 1:09:09  11:08  444 
     63   6/8     29/38   Gina Kane             47 F Endicott        NY 1:09:41  11:13  440 
     64   2/2     30/38   Barbara Morrissey     67 F Owego           NY 1:10:14  11:19  437 
     65   7/8     31/38   Kathy Purtell         46 F Endwell         NY 1:10:15  11:19  437 
     66   7/10    32/38   Pamela Johnson        50 F Columbia        MD 1:10:17  11:19  437 
     67   8/10    33/38   Beverly Johnston      57 F Columbia        MD 1:10:24  11:20  436 
     68   9/10    34/38   Deborah Smith         57 F Fulton          MD 1:13:52  11:54  416 
     69  10/10    35/38   Paula Shepherd        54 F Endicott        NY 1:13:57  11:54  415 
     70   9/10    36/38   Athea Mortenson       31 F Endwell         NY 1:14:06  11:56  414 
     71  10/10    37/38   Elizabeth French      35 F Endicott        NY 1:14:28  11:59  412 
     72  10/10    35/35   Eric Purdy            34 M Endwell         NY 1:17:02  12:24  353 
     73   8/8     38/38   Melissa Felder        41 F Binghamton      NY 1:17:12  12:26  398 
  Record 31:17 by Marty Beauchamp in 1989

AWARDS LIST

               ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   172 Aaron Perry           30 Vestal       NY 10   40:27 
    2   364 Randy Reynolds        51 Binghamton   NY 10   41:59 
    3   358 Jeremy Corcoran       39 Apalachin    NY 10   43:29 


              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   197 Suzanne Myette        57 Binghamton   NY 10   44:20 
    2   363 Heather Chrysler      34 Apalachin    NY 10   47:27 
    3   372 Kara Giblin           37 Binghamton   NY 10   52:10 


               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   354 Greg Amend            49 Endicott     NY 10   45:20 


              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1    47 Patrice Back          44 Vestal       NY 10   55:05 


FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------


  MALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    79 J.P. Sacco            13                    NY 10   46:19 


FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------


  MALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------

FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   361 Logan Mahlum          23 Endwell            NY 10   52:18 


  MALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   368 Joshua Walberger      24 Endicott           NY 10 1:07:04 


FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   355 Kim Symons            36 Greene             NY 10   55:22 


  MALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    70 John O'Neill          39                    NY 10   44:12 


FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    85 Lee Wood              46 Barton             NY 10   57:22 


  MALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    43 Steve Wanchissen      45 Endicott           NY 10   48:58 


FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   165 Dawn Devita           50 Binghamton         NY 10 1:03:11 


  MALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    71 Steve Palmer          58 Bainbridge         NY 10   46:17 


FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    55 Debbie Grassi         64 Johnson City       NY 10 1:02:04 


  MALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   175 Graham Upton          60 Binghamton         NY 10   47:58