Home Calendar Results Contacts
 



31st Annual Octoberfast Five Kilometer Road Race
Endwell, NY October 19, 2013 Weather: 50 Degrees Sunny

AWARDS LIST

              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   104 Erin Gunther          18 Owego        NY 5   20:02 
    2   161 Courtney Varano       31 Apalachin    NY 5   20:08 
    3   111 Katherine Kranz       32 Endwell      NY 5   21:05 


               ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   117 Levi Upham            16              NY 5   17:22 
    2    32 Jack Hillenbrand      19 Harpursville NY 5   17:48 
    3    22 Matthias Gaige        19 Chenango For NY 5   18:19 


              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   151 Stephanie Williams    42 Binghamton   NY 5   23:04 


               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1   142 Gary Fancher          52 Binghamton   NY 5   18:48 


               ********** 5K WALK FEMALE RESULTS  *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1    90 Donna Russell         63 Kirkwood     NY W   38:06 
    2   115 Barbara Albert        53 Hallstead    PA W   45:18 
    3   118 Lisa Upham            47 Leraysville  PA W   48:27 

                ********** 5K WALK MALE RESULTS  *********
         Bib    Name             Age   City		              Race  Time
-----------------------------------------------------------------
    1    45 James Miner           65 Dryden       NY W   30:09 
    2   163 William Ondrako       61 Binghamton   NY W   37:51 
    3    43 Tony Lo Tempio        71 Binghamton   NY W   39:02 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   108 Lyndsey Steinbrecher  15 Binghamton         NY 5   22:01 
    2   109 Jessica Steinbrecher  14 Binghamton         NY 5   23:29 


  MALE AGE GROUP:  1 - 15
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    14 Dennis Cochardo 2nd   12 Johnson City       NY 5   24:10 
    2    75 Jacob Yost            12 Chenango Forks     NY 5   35:11 


FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    39 Jerine Klingberg      19 Endicott           NY 5   23:35 
    2   177 Brenna Simons         18 Apalachin          NY 5   25:18 


  MALE AGE GROUP:  16 - 19
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    40 Mike Lake             18 Harpursville       NY 5   18:22 
    2    72 Lucas Wentzel         18 Windsor            NY 5   18:29 


FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   121 Nina Varano           29 Endwell            NY 5   22:33 
    2    57 Erica Reagan          28 Binghamton         NY 5   27:47 


  MALE AGE GROUP:  20 - 29
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    31 Luke Hardy            20 Binghamton         NY 5   19:26 
    2    37 Patrick Kelley        29 Endicott           NY 5   22:28 


FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   130 Casondra Hamilton     31 Harpursville       NY 5   21:43 
    2   144 Faith Rittenburg      30 Binghamton         NY 5   22:57 


  MALE AGE GROUP:  30 - 39
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   160 Wade Varano           32 Apalachin          NY 5   20:46 
    2    18 Tom Feheley           32 Endicott           NY 5   22:21 


FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   124 Linda Harding         49 Vestal             NY 5   24:37 
    2    20 Rita Fluharty         40 Binghamton         NY 5   25:19 


  MALE AGE GROUP:  40 - 49
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   100 Byron La Bare         40 Binghamton         NY 5   19:34 
    2   112 Steve Darrow          40 Endicott           NY 5   19:40 


FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   146 Julie Perlick         51 Brackney           PA 5   25:33 
    2   171 Hong Yu               50 Endicott           NY 5   30:44 


  MALE AGE GROUP:  50 - 59
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    92 Bill Minehan          51 Hixson             TX 5   19:18 
    2    89 Steven Hoover         52 Pine City          NY 5   19:48 


FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1   123 Barbara Morrissey     66 Owego              NY 5   31:33 


  MALE AGE GROUP:  60 - 99
         Bib   Name              Age  City		                  Race  Time
-----------------------------------------------------------------------
    1    91 Tom Kindman           60 Stewartsville      NJ 5   19:28 
    2    70 Dennis Uhlig          60 Sidney             NY 5   23:20 

Overall Results

  Place Div/Tot  Sex/Tot  Name                 Age S City            St W Time     Pace  PerF    
  ===== ======== ======== ==================== === = =============== == = =======  ===== ==== 
      1   1/9      1/69   Levi Upham            16 M                 NY     17:22   5:36  749 
      2   2/9      2/69   Jack Hillenbrand      19 M Harpursville    NY     17:48   5:44  731 
      3   3/9      3/69   Matthias Gaige        19 M Chenango Forks  NY     18:19   5:54  710 
      4   4/9      4/69   Mike Lake             18 M Harpursville    NY     18:22   5:55  708 
      5   5/9      5/69   Lucas Wentzel         18 M Windsor         NY     18:29   5:57  704 
      6   6/9      6/69   Josh Gaudette         19 M Binghamton      NY     18:31   5:58  702 
      7   1/14     7/69   Gary Fancher          52 M Binghamton      NY     18:48   6:03  692 
      8   2/14     8/69   Bill Minehan          51 M Hixson          TX     19:18   6:13  674 
      9   1/6      9/69   Luke Hardy            20 M Binghamton      NY     19:26   6:16  669 
     10   1/9     10/69   Tom Kindman           60 M Stewartsville   NJ     19:28   6:16  668 
     11   1/19    11/69   Byron La Bare         40 M Binghamton      NY     19:34   6:18  665 
     12   2/19    12/69   Steve Darrow          40 M Endicott        NY     19:40   6:20  661 
     13   3/14    13/69   Steven Hoover         52 M Pine City       NY     19:48   6:23  657 
     14   7/9     14/69   Craig Basil           17 M Owego           NY     19:54   6:25  654 
     15   3/19    15/69   Eric J. Steinbrecher  43 M Willseyville    NY     19:59   6:26  651 
     16   1/4      1/53   Erin Gunther          18 F Owego           NY     20:02   6:27  744 
     17   1/19     2/53   Courtney Varano       31 F Apalachin       NY     20:08   6:29  740 
     18   4/19    16/69   Dennis Cochardo       43 M Johnson City    NY     20:10   6:30  645 
     19   1/9     17/69   Wade Varano           32 M Apalachin       NY     20:46   6:41  626 
     20   8/9     18/69   Dimitri Lobacz        18 M Binghamton      NY     20:57   6:45  621 
     21   5/19    19/69   Kevin Tripp           43 M Masonville      NY     21:00   6:46  619 
     22   2/19     3/53   Katherine Kranz       32 F Endwell         NY     21:05   6:48  707 
     23   4/14    20/69   Timothy Johnson       58 M Montrose        PA     21:42   6:59  599 
     24   3/19     4/53   Casondra Hamilton     31 F Harpursville    NY     21:43   7:00  686 
     25   5/14    21/69   Robert Kuchera        52 M Apalachin       NY     21:45   7:00  598 
     26   1/4      5/53   Lyndsey Steinbrecher  15 F Binghamton      NY     22:01   7:05  677 
     27   6/14    22/69   Graham Upton          59 M Binghamton      NY     22:17   7:11  584 
     28   2/9     23/69   Tom Feheley           32 M Endicott        NY     22:21   7:12  582 
     29   6/19    24/69   William Fitzgerald    49 M Vestal          NY     22:25   7:13  580 
     30   2/6     25/69   Patrick Kelley        29 M Endicott        NY     22:28   7:14  579 
     31   3/9     26/69   J.C. Brienze          33 M Apalachin       NY     22:28   7:14  579 
     32   4/9     27/69   Tom Hanselman         36 M Endwell         NY     22:31   7:15  578 
     33   1/7      6/53   Nina Varano           29 F Endwell         NY     22:33   7:16  661 
     34   7/19    28/69   Michael Maltby        47 M Kirkwood        NY     22:49   7:21  570 
     35   4/19     7/53   Faith Rittenburg      30 F Binghamton      NY     22:57   7:24  649 
     36   8/19    29/69   Steve Wanchissen      44 M Endicott        NY     23:01   7:25  565 
     37   5/9     30/69   Adam Vanburen         30 M Endwell         NY     23:04   7:26  564 
     38   1/12     8/53   Stephanie Williams    42 F Binghamton      NY     23:04   7:26  646 
     39   2/9     31/69   Dennis Uhlig          60 M Sidney          NY     23:20   7:31  557 
     40   2/4      9/53   Jessica Steinbrecher  14 F Binghamton      NY     23:29   7:34  635 
     41   2/4     10/53   Jerine Klingberg      19 F Endicott        NY     23:35   7:36  632 
     42   5/19    11/53   Jennifer Frailey-Lus  34 F Endwell         NY     23:40   7:37  630 
     43   6/9     32/69   Fred Trost            30 M Vestal          NY     23:44   7:39  548 
     44   9/19    33/69   David Losee           42 M Denver          NY     23:51   7:41  545 
     45   7/14    34/69   Andrew Machuffie      51 M Endwell         NY     24:08   7:46  539 
     46   1/3     35/69   Dennis Cochardo 2nd   12 M Johnson City    NY     24:10   7:47  538 
     47   3/9     36/69   Francesco Liburdi     63 M Binghamton      NY     24:17   7:49  536 
     48   6/19    12/53   Crystal Granish       31 F Endicott        NY     24:18   7:50  613 
     49   7/9     37/69   Trevor Mastronardi    33 M Endwell         NY     24:23   7:51  533 
     50   2/12    13/53   Linda Harding         49 F Vestal          NY     24:37   7:56  605 
     51   3/6     38/69   David Fellows         29 M Endwell         NY     24:45   7:58  525 
     52  10/19    39/69   Thomas Kelley Jr      40 M Endicott        NY     24:50   8:00  524 
     53  11/19    40/69   Steven Ferrante       49 M Vestal          NY     24:53   8:01  523 
     54   8/14    41/69   Joel Peters           54 M Binghamton      NY     24:57   8:02  521 
     55   9/14    42/69   Barry Bonitz          54 M Endwell         NY     25:05   8:05  519 
     56   3/4     14/53   Brenna Simons         18 F Apalachin       NY     25:18   8:09  589 
     57   3/12    15/53   Rita Fluharty         40 F Binghamton      NY     25:19   8:09  589 
     58   4/4     16/53   Emily McNiemey        18 F Apalacin        NY     25:20   8:10  588 
     59   1/5     17/53   Julie Perlick         51 F Brackney        PA     25:33   8:14  583 
     60   7/19    18/53   Maureen Barrett       30 F Endwell         NY     26:01   8:23  573 
     61  10/14    43/69   Douglas Dziedzic      51 M Binghamton      NY     26:09   8:25  497 
     62   4/12    19/53   Dawn Devita           49 F Binghamton      NY     26:09   8:25  570 
     63   8/19    20/53   Melissa Maxian        32 F Endwell         NY     26:24   8:30  564 
     64   9/19    21/53   Kelly Dake            35 F Endwell         NY     26:28   8:31  563 
     65  10/19    22/53   Jackie Hennessey      35 F Endwell         NY     26:29   8:32  563 
     66  11/19    23/53   Carrie Barton         35 F McDonough       NY     26:36   8:34  560 
     67   8/9     44/69   Anthony Bates         35 M Endicott        NY     26:42   8:36  487 
     68  12/19    24/53   Danielle Bates        30 F Ithaca          NY     26:54   8:40  554 
     69   9/9     45/69   Adam Copeland         16 M Port Crane      NY     27:35   8:53  472 
     70   2/7     25/53   Erica Reagan          28 F Binghamton      NY     27:47   8:57  536 
     71  11/14    46/69   Kevin Pasterchik      56 M Binghamton      NY     27:52   8:59  467 
     72  12/14    47/69   Mark Mushalla         53 M Vestal          NY     28:21   9:08  459 
     73  12/19    48/69   Martin Perlick        48 M Chester         PA     29:04   9:22  447 
     74  13/19    26/53   Pamela Riddleberger   39 F Endicott        NY     29:45   9:35  501 
     75  13/19    49/69   Mike Duncan           48 M Endwell         NY     29:49   9:36  436 
     76   4/6     50/69   Jonathan Devita       24 M Binghamton      NY     30:08   9:42  432 
     77   4/9     51/69   James Miner           65 M Dryden          NY W   30:09   9:43  431 
     78   5/6     52/69   Lan Chan              28 M Binghamton      NY     30:15   9:44  430 
     79  14/19    53/69   Kevin Nelson          48 M Hershey         PA     30:16   9:45  430 
     80  15/19    54/69   Jach Gunther          44 M Owego           NY     30:32   9:50  426 
     81   3/7     27/53   Adrienne Bates        26 F Endicott        NY     30:35   9:51  487 
     82  16/19    55/69   Stephen Smyk          44 M Vestal          NY     30:40   9:53  424 
     83   2/5     28/53   Hong Yu               50 F Endicott        NY     30:44   9:54  485 
     84   4/7     29/53   Stephanie Rossignol   23 F Binghamton      NY     30:46   9:55  484 
     85  14/19    30/53   Lisa Schappert        35 F Endwell         NY     31:07  10:01  479 
     86   1/2     31/53   Barbara Morrissey     66 F Owego           NY     31:33  10:10  472 
     87   5/12    32/53   Paula Giorgio         44 F Springville     PA     31:59  10:18  466 
     88   5/7     33/53   Ashley Gunther        24 F Owego           NY     32:37  10:30  457 
     89   3/5     34/53   Xia Chen              53 F Vestal          NY     33:32  10:48  444 
     90   5/9     56/69   Ronald Burton         62 M Hallstead       PA     33:54  10:55  384 
     91  15/19    35/53   Julie Leonard         34 F Endwell         NY     33:56  10:56  439 
     92   6/12    36/53   Amy Copeland          43 F Port Crane      NY     34:27  11:06  433 
     93  16/19    37/53   Sarah Hopkins         33 F Johnson City    NY     34:46  11:12  429 
     94   2/3     57/69   Jacob Yost            12 M Chenango Forks  NY     35:11  11:20  370 
     95  17/19    38/53   Anastasia Cochardo    36 F Johnson City    NY     35:42  11:30  417 
     96   7/12    39/53   Theresa Brom          49 F Binghamton      NY     35:49  11:32  416 
     97   3/4     40/53   Kasey Tokos           15 F Binghamton      NY     35:54  11:34  415 
     98   4/4     41/53   Kaitlin Petryszyn     14 F Binghamton      NY     35:58  11:35  414 
     99  17/19    58/69   Chuck Carswell        41 M Owego           NY     36:03  11:36  361 
    100  18/19    42/53   Melissa Corswell      38 F Owego           NY     36:03  11:36  413 
    101  13/14    59/69   Ralph Yost            57 M Chenango Forks  NY     36:23  11:43  357 
    102   8/12    43/53   Cheryl Gunther        45 F Owego           NY     37:24  12:03  398 
    103   9/12    44/53   Becky Hopper          42 F Binghamton      NY     37:44  12:09  395 
    104   6/9     60/69   William Ondrako       61 M Binghamton      NY W   37:51  12:11  344 
    105   3/3     61/69   Isaac Yost            14 M Chenango Forks  NY     37:51  12:11  344 
    106   9/9     62/69   Timothy Strong        31 M Endwell         NY     38:01  12:14  342 
    107  19/19    45/53   Beth Strong           30 F Endwell         NY     38:02  12:15  392 
    108   2/2     46/53   Donna Russell         63 F Kirkwood        NY W   38:06  12:16  391 
    109   4/5     47/53   Stephanie Yost        57 F Chenango Forks  NY     38:48  12:29  384 
    110   7/9     63/69   Tony Lo Tempio        71 M Binghamton      NY W   39:02  12:34  333 
    111   8/9     64/69   Wei Fu                67 M                        39:33  12:44  329 
    112   5/5     48/53   Barbara Albert        53 F Hallstead       PA W   45:18  14:35  329 
    113   6/6     65/69   David Albert          21 M Hallstead       PA W   45:19  14:35  287 
    114  18/19    66/69   Rick Upham            47 M Leraysville     PA W   48:26  15:36  269 
    115  10/12    49/53   Lisa Upham            47 F Leraysville     PA W   48:27  15:36  308 
    116  14/14    67/69   Larry Ladouren        56 M Binghamton      NY     48:30  15:37  268 
    117   6/7     50/53   Samantha Dengler      27 F Binghamton      NY     51:08  16:28  291 
    118   7/7     51/53   Sarah Kuss            28 F Apalachin       NY     51:08  16:28  291 
    119  11/12    52/53   Natalie Kerbaugh      48 F Friendsville    PA W   52:06  16:46  286 
    120  19/19    68/69   Paul Giorgio          44 M Springville     PA W   52:44  16:59  247 
    121  12/12    53/53   Carmella Giorgio      48 F Endwell         NY W   52:44  16:59  283 
    122   9/9     69/69   Tom Hamlin            67 M Brackney        PA     53:36  17:16  243 
  Record 14:58 by Jeff Martinez in 2011