Home Calendar Results
 



6th Annual Greene Labor Day
Five Kilometer Road Race
USATF Certified. Registration No. NY08068JG
Greene, NY 09/02/2013 Weather: very rainy, 73 deg

Corrected results posted September 8, 2013

Overall Results

Place Name                Age S City             St Time    Pace     
===== =================== === = ================ == ======= ===== 
    1 Jack Hillenbrand     18 M Harpursville     NY   17:20  5:35 
    2 Byron LaBare         40 M Binghamton       NY   17:58  5:47 
    3 Jordan Varano        34 M Vestal           NY   17:58  5:47 
    4 Johnathan Baranowsk  21 M Alt. Springs.    FL   18:27  5:57 
    5 Eric Symons          38 M Greene           NY   18:49  6:04 
    6 Daniel Villano       14 M Harpurville      NY   19:12  6:11 
    7 Phil Houseknecht     34 M Newfield         NY   19:13  6:12 
    8 Adam Bowman          29 M Castle Creek     NY   19:16  6:13 
    9 Matthies Gaige       19 M Greene           NY   19:29  6:17 
   10 Heather Leiggi       37 F Bryn Mawr        PA   19:44  6:22 
   11 Yvonne McKeon        30 F Endicott         NY   19:50  6:24 
   12 Frank Falank         33 M Lisle            NY   20:18  6:33 
   13 Dennis Cochardo II   43 M Johnson City     NY   20:33  6:37 
   14 Michael Whitt        33 M Greene           NY   21:04  6:47 
   15 Karl Zaengle         16 M Greene           NY   21:05  6:48 
   16 Luke Day             16 M Greene           NY   21:09  6:49 
   17 Stew Higgins         61 M Binghamton       NY   21:20  6:52 
   18 Michael Anderson     16 M Greene           NY   21:22  6:53 
   19 Kurt Bartholomew     17 M Greene           NY   21:24  6:54 
   20 Cameron Race         17 M Greene           NY   21:41  6:59 
   21 Quinn Hanrahan       40 M Warren Center    PA   21:43  7:00 
   22 Mike Thompson        41 M Greene           NY   21:52  7:03 
   23 Kyle Kulp            16 M Vestal           NY   21:53  7:03 
   24 Timothy Johnson      58 M Montrose         PA   22:05  7:07 
   25 Kevin Nelson         48 M Hershey          PA   22:08  7:08 
   26 Andrea Ricketts      29 F Annandale        VA   22:09  7:08 
   27 Katie Nolan          15 F McDonough        NY   22:10  7:09 
   28 Anne Nolan           48 F McDonough        NY   22:10  7:09 
   29 Christian Klecha     15 M Greene           NY   22:41  7:19 
   30 Gavin Page           31 M Annandale        VA   22:48  7:21 
   31 Andrew Lake          57 M Chenango Bridge  NY   22:49  7:21 
   32 Bennie Kinney        15 M Greene           NY   22:51  7:22 
   33 Kareem Coston        32 M Binghamton       NY   22:57  7:24 
   34 Noah Hust            13 M Whitney Point    NY   22:59  7:24 
   35 Scott Lord           15 M Smithville Flats NY   23:00  7:25 
   36 Curtis Richards      21 M Greene           NY   23:02  7:25 
   37 Tavish Braman        26 M Greene           NY   23:09  7:28 
   38 Rick Tallman         39 M Marathon         NY   23:09  7:28 
   39 Steve Palmer         56 M Bainbridge       NY   23:11  7:28 
   40 Scott Savory         28 M Greene           NY   23:16  7:30 
   41 Katie Anderson       14 F Greene           NY   23:29  7:34 
   42 Kathleen Lantry      51 F Whitney Point    NY   23:29  7:34 
   43 William Ferrante     19 M Vestal           NY   23:51  7:41 
   44 Kevin Rounds         20 M Greene           NY   23:57  7:43 
   45 Ethan Stocum         13 M Binghamton       NY   24:09  7:47 
   46 Ryan White           26 M Endwell          NY   24:10  7:47 
   47 Crystal Granish      31 F Endicott         NY   24:47  7:59 
   48 Glenn Rigerman       39 M Greene           NY   24:55  8:02 
   49 Ryan Magill          41 M Binghamton       NY   24:59  8:03 
   50 Brandon Davis        17 M Greene           NY   25:12  8:07 
   51 Garrett Hebbard      17 M Greene           NY   25:20  8:10 
   52 Ryan Markham         15 M Greene           NY   25:39  8:16 
   53 Terry Hebbard        52 M Greene           NY   25:42  8:17 
   54 McKenna Sergi        11 F Chenango Forks   NY   25:46  8:18 
   55 Morgan Sergi         32 F Chenango Forks   NY   25:46  8:18 
   56 Jennifer Frailey-Cu  34 F Endwell          NY   25:48  8:19 
   57 Keith Day            56 M Greene           NY   25:52  8:20 
   58 William Eccleston    15 M Binghamton       NY   25:57  8:22 
   59 Jim Gilroy           62 M Falls Church     VA   25:58  8:22 
   60 Dawn DeNita          49 F Binghamton       NY   26:12  8:26 
   61 Steven Ferrante      49 M Vestal           NY   26:13  8:27 
   62 Rebecca Stocum       42 F Binghamton       NY   26:27  8:31 
   63 Harland Bigelow      67 M Lisle            NY   26:42  8:36 
   64 Jason Uhouse         28 M Greene           NY   27:01  8:42 
   65 Craig Russell        59 M Port Crane       NY   27:03  8:43 
   66 Liam Allport         16 M Chenango Forks   NY   27:05  8:44 
   67 Zachary Utter        16 M Greene           NY   27:12  8:46 
   68 Connar Moriarity     17 M Greene           NY   27:12  8:46 
   69 Aidan Nolan          14 M McDonough        NY   27:18  8:48 
   70 Sally Reppard        51 F Greene           NY   27:19  8:48 
   71 Kevin Koerts         18 M Greene           NY   27:22  8:49 
   72 Brady Race           16 M Greene           NY   27:23  8:49 
   73 Katy Purtell         45 F Endwell          NY   27:28  8:51 
   74 Christina Fuller     24 F Kirkwood         NY   27:33  8:53 
   75 Don Bouquio          51 M Harpursville     NY   27:35  8:53 
   76 Benjamin Kimble      29 M Greene           NY   27:39  8:54 
   77 Marcus Lindstrom     17 M Greene           NY   27:40  8:55 
   78 Kerry Kerrigan       52 M Greene           NY   27:41  8:55 
   79 Dennis Cochardo III  12 M Johnson City     NY   27:43  8:56 
   80 Paul O'Brien         45 M Greene           NY   27:43  8:56 
   81 Corey Mohrien        21 M Nineveh          NY   27:59  9:01 
   82 Mary Lake            56 F Chenango Bridge  NY   28:05  9:03 
   83 Sheri Hust           44 F Whitney Point    NY   28:06  9:03 
   84 Ashley Bowman        25 F Castle Creek     NY   28:09  9:04 
   85 Kendra Auker         25 F Mt. Joy          PA   28:10  9:04 
   86 Rich Breslin         63 M Greene           NY   28:19  9:07 
   87 Sondra Scholpp       44 F Greene           NY   28:27  9:10 
   88 Madison Rice         11 F Greene           NY   28:43  9:15 
   89 Michael McMahon      40 M Greene           NY   28:46  9:16 
   90 Robert Baranowski    56 M Oronwood         FL   29:02  9:21 
   91 Mike Tesar           25 M Binghamton       NY   29:08  9:23 
   92 Nolan Butler         11 M Smithville Flats NY   29:16  9:26 
   93 Jacob Ledford        15 M Greene           NY   29:17  9:26 
   94 David Stephens       60 M Endicott         NY   29:19  9:27 
   95 Marlaina Giurastant  12 F Binghamton       NY   29:53  9:38 
   96 Scott Bartholomew    47 M Greene           NY   29:57  9:39 
   97 Kevin Halsteter      14 M Greene           NY   30:01  9:40 
   98 Sarah O'Neill        23 F Binghamton       NY   30:09  9:43 
   99 John O'Neill         52 M Binghamton       NY   30:09  9:43 
  100 Bridget Savory       28 F Greene           NY   30:21  9:47 
  101 Kevin Nolan          45 M Greene           NY   30:25  9:48 
  102 Elizabeth Reppard    32 F Kittanning       PA   30:26  9:48 
  103 Matt Butler          40 M Smithville Flats NY   30:36  9:51 
  104 Robin Eccleston      43 M Binghamton       NY   30:41  9:53 
  105 Garrett Beckwith      9 M Sidney           NY   30:58  9:59 
  106 Quinlon Beckwith      6 M Signey           NY   30:59  9:59 
  107 Bonnie Poyer         44 F Whitney Point    NY   31:09 10:02 
  108 Alice Beardsley      19 F Whitney Point    NY   31:10 10:02 
  109 Michael Willard      13 M Greene           NY   31:14 10:04 
  110 Kevin McCauley       52 M Greene           NY   31:19 10:05 
  111 Leah Trass           28 F Hartwick         NY   31:22 10:06 
  112 Grace Mohrien        62 F Nineveh          NY   32:17 10:24 
  113 Willis Moses         87 M Vestal           NY   32:50 10:35 
  114 Adam Tatusko         34 M Greene           NY   33:07 10:40 
  115 Mitchell Anderson    49 M Greene           NY   33:42 10:51 
  116 Anastasia Cochardo   35 F Johnson City     NY   33:48 10:53 
  117 Warren Nash          57 M Norwich          NY   34:07 10:59 
  118 Ian Cochardo          8 M Johnson City     NY   34:15 11:02 
  119 Emma Cochardo         6 F Johnson City     NY   34:19 11:03 
  120 Noreen Morley        70 F Robbinsville     NC   34:26 11:05 
  121 Jacob Byma            6 M Sidney           NY   34:42 11:11 
  122 Justin Byma          34 F Sidney           NY   34:44 11:11 
  123 Claire Nolan         14 F Greene           NY   35:03 11:17 
  124 Patty Washburn       49 F Greene           NY   35:37 11:28 
  125 Jesse Stolarcyk      31 M Philadelphia     PA   35:39 11:29 
  126 Donna Magill         39 F Binghamton       NY   36:09 11:39 
  127 Jim Willard          50 M Greene           NY   36:35 11:47 
  128 Karen Dickerson      50 F Greene           NY   36:52 11:52 
  129 Angela White         31 F Endwell          NY   36:53 11:53 
  130 Mindy Sherwood       53 F Greene           NY   36:54 11:53 
  131 Heather Tuttle       29 F Chenango Forks   NY   36:58 11:54 
  132 Scotia Craver        13 F Greene           NY   39:57 12:52 
  133 Brandi Craver        44 F Greene           NY   41:28 13:21 
  134 Nadia Brown           4 F Greene           NY   42:46 13:46 
  135 Francine Nash        57 F Norwich          NY   43:11 13:54 
  136 Angela Fiato         43 F Greene           NY   43:13 13:55 
  137 Scott Craver         40 M Greene           NY   47:38 15:20 
  138 Mark Hartwig         23 M Lyons            NY   52:30 16:54 
  139 Kristi Hartwig       23 F Lyons            NY   52:42 16:58 
  140 Scott Richards       46 M Greene           NY   54:04 17:25 
  141 Gwyn Richards        48 F Greene           NY   54:04 17:25 
  142 Jill Phelps          54 F Greene           NY   54:42 17:37 
  143 Angelika Say         57 F Greene           NY   55:41 17:56 
  144 Alice Cobb           55 F Greene           NY   55:42 17:56 
  145 Ashley Thomspon      23 F Port Crane       NY   55:42 17:56 

Awards List

                  ********** FEMALE  RESULTS ***********
    1 	Heather Leiggi       37 Bryn Mawr        PA   19:44 
    2 	Yvonne McKeon        30 Endicott         NY   19:50 
    3 	Andrea Ricketts      29 Annandale        VA   22:09 

                   ********** MALE  RESULTS ***********
    1 	Jack Hillenbrand     18 Harpursville     NY   17:20 
    2 	Byron LaBare         40 Binghamton       NY   17:58 
    3 	Jordan Varano        34 Vestal           NY   17:58 

                         FEMALE AGE GROUP  01 - 15
    1    27 Katie Nolan          15 McDonough          NY   22:10 
    2    41 Katie Anderson       14 Greene             NY   23:29 
    3    54 McKenna Sergi        11 Chenango Forks     NY   25:46 

                          MALE AGE GROUP  01 - 15
    1     6 Daniel Villano       14 Harpurville        NY   19:12 
    2    29 Christian Klecha     15 Greene             NY   22:41 
    3    32 Bennie Kinney        15 Greene             NY   22:51 

                         FEMALE AGE GROUP  16 - 19
    1   108 Alice Beardsley      19 Whitney Point      NY   31:10 

                          MALE AGE GROUP  16 - 19
    1     9 Matthies Gaige       19 Greene             NY   19:29 
    2    15 Karl Zaengle         16 Greene             NY   21:05 
    3    16 Luke Day             16 Greene             NY   21:09 

                         FEMALE AGE GROUP  20 - 29
    1    74 Christina Fuller     24 Kirkwood           NY   27:33 
    2    84 Ashley Bowman        25 Castle Creek       NY   28:09 
    3    85 Kendra Auker         25 Mt. Joy            PA   28:10 

                          MALE AGE GROUP  20 - 29
    1     4 Johnathan Baranowsk  21 Alt. Springs.      FL   18:27 
    2     8 Adam Bowman          29 Castle Creek       NY   19:16 
    3    36 Curtis Richards      21 Greene             NY   23:02 

                         FEMALE AGE GROUP  30 - 39
    1    47 Crystal Granish      31 Endicott           NY   24:47 
    2    55 Morgan Sergi         32 Chenango Forks     NY   25:46 
    3    56 Jennifer Frailey-Cu  34 Endwell            NY   25:48 

                          MALE AGE GROUP  30 - 39
    1     5 Eric Symons          38 Greene             NY   18:49 
    2     7 Phil Houseknecht     34 Newfield           NY   19:13 
    3    12 Frank Falank         33 Lisle              NY   20:18 

                         FEMALE AGE GROUP  40 - 49
    1    28 Anne Nolan           48 McDonough          NY   22:10 
    2    60 Dawn DeNita          49 Binghamton         NY   26:12 
    3    62 Rebecca Stocum       42 Binghamton         NY   26:27 

                          MALE AGE GROUP  40 - 49
    1    13 Dennis Cochardo II   43 Johnson City       NY   20:33 
    2    21 Quinn Hanrahan       40 Warren Center      PA   21:43 
    3    22 Mike Thompson        41 Greene             NY   21:52 

                         FEMALE AGE GROUP  50 - 59
    1    42 Kathleen Lantry      51 Whitney Point      NY   23:29 
    2    70 Sally Reppard        51 Greene             NY   27:19 
    3    82 Mary Lake            56 Chenango Bridge    NY   28:05 

                          MALE AGE GROUP  50 - 59
    1    24 Timothy Johnson      58 Montrose           PA   22:05 
    2    31 Andrew Lake          57 Chenango Bridge    NY   22:49 
    3    39 Steve Palmer         56 Bainbridge         NY   23:11 

                         FEMALE AGE GROUP  60 - 69
    1   112 Grace Mohrien        62 Nineveh            NY   32:17 

                          MALE AGE GROUP  60 - 69
    1    17 Stew Higgins         61 Binghamton         NY   21:20 
    2    59 Jim Gilroy           62 Falls Church       VA   25:58 
    3    63 Harland Bigelow      67 Lisle              NY   26:42 

                         FEMALE AGE GROUP  70 - 99
    1   120 Noreen Morley        70 Robbinsville       NC   34:26 

                          MALE AGE GROUP  70 - 99
    1   113 Willis Moses         87 Vestal             NY   32:50