Home Calendar Results
 



13th Annual St. James 5K Run
Johnson City, New York
October 21, 2012 Weather: 56 degrees, breezy

Overall

  Place Name                 Ag G City            Div/Tot  Sex/Tot  St Time     Pace  Bib   
  ===== ==================== == = =============== ======== ======== == =======  ===== ===== 
      1 James Felice         16 M Owego             1/4      1/44   NY   17:39   5:41   390 
      2 Dan Young            21 M Vestal            1/4      2/44   NY   17:48   5:44   354 
      3 Garrett Fahey        16 M Owego             2/4      3/44   NY   18:01   5:48   391 
      4 Michael Stewart      20 M Owego             2/4      4/44   NY   18:09   5:51   389 
      5 Trish Horan          27 F Norwich  N        1/6      1/51   NY   19:34   6:18   410 
      6 Luke Abbey           16 M Owego             3/4      5/44   NY   19:44   6:21   387 
      7 Courtney Varano      30 F Apalachin         1/10     2/51   NY   19:46   6:22   405 
      8 Chris Cowden         39 M Johnson City      1/3      6/44   NY   19:47   6:22   326 
      9 Casondra Hamilton    30 F                   2/10     3/51   NY   19:47   6:22   330 
     10 Norman Cheney        58 M Owego             1/4      7/44   NY   20:20   6:33   381 
     11 Lynann Lorenz        33 F Apalachin         3/10     4/51   NY   20:39   6:39   365 
     12 Wade Varano          31 M Apalachin         1/2      8/44   NY   20:43   6:41   404 
     13 Adam Paro            22 M Binghamton        3/4      9/44   NY   20:50   6:43   368 
     14 Tim Johnson          57 M Montrose          2/4     10/44   PA   21:23   6:53   362 
     15 Kirsten Anderson     17 F Endwell           1/3      5/51   NY   21:29   6:55   380 
     16 Colin Nally          13 M Endicott          1/4     11/44   NY   21:53   7:03   342 
     17 Stew Higgins         60 M Binghamton        1/3     12/44   NY   22:10   7:09   332 
     18 Dennis Cochardo 2nd  42 M Johnson City      1/5     13/44   NY   22:19   7:11   323 
     19 Nathan Lehr          11 M Binghamton        1/6     14/44   NY   22:24   7:13   377 
     20 Ariana Rife          38 F Little Meadows    1/6      6/51   PA   22:41   7:18   395 
     21 Martha Wolfe         16 F Owego             2/3      7/51   NY   23:06   7:26   396 
     22 Threse Burchell      13 F Endicott          1/4      8/51   NY   23:14   7:29   417 
     23 Sean Kane            13 M Binghamton        2/4     15/44   NY   23:18   7:30   364 
     24 Liam Burtis           9 M Binghamton        1/2     16/44   NY   23:25   7:33   317 
     25 Brennan Goetz        12 M                   2/6     17/44   NY   23:25   7:33   393 
     26 Richard Modafferi    74 M Vestal            1/3     18/44   NY   23:27   7:33   340 
     27 Frank Prusik         51 M Gaithersburg      1/1     19/44   MD   23:52   7:41   345 
     28 Jackson Retzlaff     12 M Binghamton        3/6     20/44   NY   23:55   7:42   402 
     29 Peter Voorhees       42 M Dryden            2/5     21/44   NY   23:55   7:42   373 
     30 Amy Voorhees         43 F Dryden            1/3      9/51   NY   23:56   7:42   374 
     31 Jake Lehr            14 M Binghamton        3/4     22/44   NY   23:57   7:43   378 
     32 Garnet Williams      33 F Oneonta           4/10    10/51   NY   23:59   7:43   375 
     33 Christopher Coleman  38 M Binghamton        2/3     23/44   NY   24:04   7:45   358 
     34 Maria Salva          22 F Conklin           1/4     11/51   NY   24:07   7:46   408 
     35 Brian Whitney        41 M Binghamton        3/5     24/44   NY   24:15   7:49   376 
     36 Francesco Liburdi    62 M Binghamton        2/3     25/44   NY   24:32   7:54   338 
     37 Rick Perkins         63 M Binghamton        3/3     26/44   NY   25:06   8:05   383 
     38 Crystal Granish      30 F Endicott          5/10    12/51   NY   25:09   8:06   360 
     39 Andy Mushalla        24 M Vestal            4/4     27/44   NY   25:18   8:09   412 
     40 Teri Briggs          45 F Windsor           1/4     13/51   NY   25:41   8:16   357 
     41 Janice Molina        26 F Binghamton        2/6     14/51   NY   25:47   8:18   366 
     42 Darlene Cempa        42 F Whitney Point     2/3     15/51   NY   25:49   8:19   320 
     43 Garrett Kreeger      11 M Johnson City      4/6     28/44   NY   25:50   8:19   335 
     44 Carson Truman        12 M Endicott          5/6     29/44   NY   26:11   8:26   418 
     45 Natalie Lehr         11 F Binghamton        1/2     16/51   NY   26:38   8:35   379 
     46 Grant Briggs         44 M Windsor           4/5     30/44   NY   26:49   8:38   356 
     47 Craig Russell        59 M Port Crane        3/4     31/44   NY   27:01   8:42   346 
     48 Jessa Mae Camacho    19 F Vestal            2/4     17/51   NY   27:13   8:46   388 
     49 Brendan Burtis       14 M Binghamton        4/4     32/44   NY   27:16   8:47   318 
     50 Kaitlin Weingartner  26 F Johnson City      3/6     18/51   NY   27:25   8:50   407 
     51 Sara Cochardo        31 F Binghamton        6/10    19/51   NY   27:28   8:51   325 
     52 Rachel Johnson       33 F Endicott          7/10    20/51   NY   27:31   8:52   397 
     53 Mark Skojec          39 M Lock Haven        3/3     33/44   PA   27:43   8:55   347 
     54 Teri Olcott          47 F Montrose          2/4     21/51   PA   27:45   8:56   344 
     55 Thomas Johnson       57 M Endicott          4/4     34/44   NY   27:47   8:57   384 
     56 Brittany Johnson     26 F Endicott          4/6     22/51   NY   27:55   8:59   385 
     57 Annick O'Reilly      37 F Johnson City      2/6     23/51   NY   27:56   9:00   343 
     58 Daniel Kreeger       47 M Johnson City      1/3     35/44   NY   28:00   9:01   336 
     59 Joan Farrell         35 F Binghamton        3/6     24/51   NY   28:27   9:10   328 
     60 Dawn Devita          48 F Binghamton        3/4     25/51   NY   28:28   9:10   394 
     61 Tim Kane             49 M Binghamton        2/3     36/44   NY   28:32   9:11   363 
     62 Derek Steinbrecher   30 M Binghamton        2/2     37/44   NY   28:36   9:13   351 
     63 Sissy Marie Orcutt   52 F Binghamton        1/3     26/51   NY   28:39   9:14   370 
     64 Jessica Ferris       32 F Binghamton        8/10    27/51   NY   28:49   9:17   409 
     65 Nicole Kinsley       13 F Johnson City      2/4     28/51   NY   28:56   9:19   334 
     66 Jake Kinsley         16 M Johnson City      4/4     38/44   NY   28:56   9:19   333 
     67 Faith Kenville       16 F Binghamton        3/3     29/51   NY   28:57   9:20   414 
     68 Kara Giblin          35 F Binghamton        4/6     30/51   NY   29:20   9:27   411 
     69 Kate Evans           30 F Endicott          9/10    31/51   NY   29:42   9:34   359 
     70 Maggie Novitske      15 F Binghamton        3/4     32/51   NY   30:03   9:41   416 
     71 Linda Emerson        36 F Binghamton        5/6     33/51   NY   30:04   9:41   403 
     72 Nancy McGowan        55 F Binghamton        1/4     34/51   NY   30:05   9:41   339 
     73 Nancy Botting        59 F Johnson City      2/4     35/51   NY   30:22   9:47   401 
     74 Caleb Cempa          12 M Whitney Point     6/6     39/44   NY   30:27   9:48   322 
     75 Emilianna Wasko      15 F Binghamton        4/4     36/51   NY   30:40   9:53   413 
     76 Laura Retzlaff       42 F Binghamton        3/3     37/51   NY   31:00   9:59   372 
     77 Christie Zevotek     33 F Binghamton       10/10    38/51   NY   31:32  10:09   355 
     78 Molly Speicher        9 F Brackney          1/1     39/51   PA   31:32  10:09   349 
     79 Jacqueline Speicher  50 F Brackney          2/3     40/51   PA   31:38  10:11   350 
     80 Susan Burtis         46 F Binghamton        4/4     41/51   NY   31:38  10:11   316 
     81 A.J. Cass            28 F Endwell           5/6     42/51   NY   31:43  10:13   319 
     82 Bill Egan            46 M Binghamton        3/3     40/44   NY   31:45  10:13   415 
     83 Tom Evans            40 M Endicott          5/5     41/44   NY   32:12  10:22   406 
     84 Anastasia Cochardo   35 F Johnson City      6/6     43/51   NY   32:41  10:31   324 
     85 Jocelyn Raychel      24 F Johnson City      3/4     44/51   NY   32:52  10:35   371 
     86 Grace Carter         11 F Binghamton        2/2     45/51   NY   34:06  10:59   398 
     87 Conor O'Reilly        8 M Johnson City      2/2     42/44   NY   34:27  11:06   399 
     88 Stacy Moynahan       24 F Endicott          4/4     46/51   NY   35:06  11:18   392 
     89 Tami Orcutt          29 F Binghamton        6/6     47/51   NY   37:02  11:56   369 
     90 Denise Johnson       57 F Endicott          3/4     48/51   NY   38:44  12:29   386 
     91 Anthony Lo Tempio    70 M Binghamton        2/3     43/44   NY   39:28  12:43   337 
     92 Jeanne Higgins       56 F Binghamton        4/4     49/51   NY   41:10  13:15   331 
     93 James Morrell        73 M Endicott          3/3     44/44   NY   43:21  13:58   400 
     94 Karren Bee-Donohoe   54 F Johnson City      3/3     50/51   NY   43:43  14:05   315 
     95 Patricia Coveny      71 F Endicott          1/1     51/51   NY   54:45  17:38   327 
  Course record 15:53 by Bryan Morseman in 2006
  Women's record    17:57 by Katie Radzik in 2008

Awards List

               ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
    1 James Felice         16 Owego        NY   17:39 
              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Trish Horan          27 Norwich  N   NY   19:34 
               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
    1 Norman Cheney        58 Owego        NY   20:20 
              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Amy Voorhees         43 Dryden       NY   23:56 
    FEMALE AGE GROUP:  1 - 10
    1 Molly Speicher        9 Brackney           PA   31:32 
      MALE AGE GROUP:  1 - 10
    1 Liam Burtis           9 Binghamton         NY   23:25 
    2 Conor O'Reilly        8 Johnson City       NY   34:27 
    FEMALE AGE GROUP:  11 - 12
    1 Natalie Lehr         11 Binghamton         NY   26:38 
    2 Grace Carter         11 Binghamton         NY   34:06 
      MALE AGE GROUP:  11 - 12
    1 Nathan Lehr          11 Binghamton         NY   22:24 
    2 Brennan Goetz        12                    NY   23:25 
    FEMALE AGE GROUP:  13 - 15
    1 Threse Burchell      13 Endicott           NY   23:14 
    2 Nicole Kinsley       13 Johnson City       NY   28:56 
      MALE AGE GROUP:  13 - 15
    1 Colin Nally          13 Endicott           NY   21:53 
    2 Sean Kane            13 Binghamton         NY   23:18 
    FEMALE AGE GROUP:  16 - 18
    1 Kirsten Anderson     17 Endwell            NY   21:29 
    2 Martha Wolfe         16 Owego              NY   23:06 
      MALE AGE GROUP:  16 - 18
    1 Garrett Fahey        16 Owego              NY   18:01 
    2 Luke Abbey           16 Owego              NY   19:44 
    FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
    1 Maria Salva          22 Conklin            NY   24:07 
    2 Jessa Mae Camacho    19 Vestal             NY   27:13 
      MALE AGE GROUP:  19 - 24
    1 Dan Young            21 Vestal             NY   17:48 
    2 Michael Stewart      20 Owego              NY   18:09 
    FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Janice Molina        26 Binghamton         NY   25:47 
    2 Kaitlin Weingartner  26 Johnson City       NY   27:25 
      MALE AGE GROUP:  25 - 29
    FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Courtney Varano      30 Apalachin          NY   19:46 
    2 Casondra Hamilton    30                    NY   19:47 
      MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Wade Varano          31 Apalachin          NY   20:43 
    2 Derek Steinbrecher   30 Binghamton         NY   28:36 
    FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Ariana Rife          38 Little Meadows     PA   22:41 
    2 Annick O'Reilly      37 Johnson City       NY   27:56 
      MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Chris Cowden         39 Johnson City       NY   19:47 
    2 Christopher Coleman  38 Binghamton         NY   24:04 
    FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Darlene Cempa        42 Whitney Point      NY   25:49 
    2 Laura Retzlaff       42 Binghamton         NY   31:00 
      MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Dennis Cochardo 2nd  42 Johnson City       NY   22:19 
    2 Peter Voorhees       42 Dryden             NY   23:55 
    FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Teri Briggs          45 Windsor            NY   25:41 
    2 Teri Olcott          47 Montrose           PA   27:45 
      MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Daniel Kreeger       47 Johnson City       NY   28:00 
    2 Tim Kane             49 Binghamton         NY   28:32 
    FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Sissy Marie Orcutt   52 Binghamton         NY   28:39 
    2 Jacqueline Speicher  50 Brackney           PA   31:38 
      MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Frank Prusik         51 Gaithersburg       MD   23:52 
    FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Nancy McGowan        55 Binghamton         NY   30:05 
    2 Nancy Botting        59 Johnson City       NY   30:22 
      MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Tim Johnson          57 Montrose           PA   21:23 
    2 Craig Russell        59 Port Crane         NY   27:01 
    FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
      MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Stew Higgins         60 Binghamton         NY   22:10 
    2 Francesco Liburdi    62 Binghamton         NY   24:32 
    FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
      MALE AGE GROUP:  65 - 69
    FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
    1 Patricia Coveny      71 Endicott           NY   54:45 
      MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1 Richard Modafferi    74 Vestal             NY   23:27 
    2 Anthony Lo Tempio    70 Binghamton         NY   39:28