Home Calendar Results Links
 



30th Annual Octoberfast Ten Kilometer Road Race
Endwell, NY October 13, 2012 Weather: 38 degrees, sunny

Sponsored by
Agro Farms ** Broome Community College ** Oakdale Mall
Portobello Row ** Robert J Hanafin Inc ** Town of Union
TCRC ** Thomas J Lucia, Dental PC ** Weis Markets

AWARDS LIST

              ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
    1 Blane Bossuag         18 Binghamton   NY   37:47 
    2 Joe Cardillo          53 Dunmore      PA   38:00 
    3 Harry Back            42 Endicott     NY   38:19 
              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Trish Horan           27 Norwich      NY   46:17 
    2 Colleen Spring        25 Binghamton   NY   46:18 
    3 Ashley Bowman         25 Castel Creek NY   48:47 
               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
    1 Greg Derick           40 Endicott     NY   40:10 
              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Linda Bosch           44              NY   49:04 
FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
    1 Christa Denmon        15 Endicott           NY 1:02:21 
  MALE AGE GROUP:  1 - 15
    1 Lucas Goyden          15 Endwell            NY   58:47 
FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
  MALE AGE GROUP:  16 - 19
    1 Jake Earle            17 Endicott           NY   40:06 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Emily Russell         25 Endicott           NY   50:11 
    2 Keren Greshon         21 Johnson City       NY   50:13 
  MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Ryan Heinlein         29 Binghamton         NY   38:50 
    2 Kurt Wenke            24 Binghamton         NY   39:18 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Emily Witherspoon     34 Endicott           NY   50:51 
    2 Erin Talcott          34 Owego              NY   52:53 
  MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Andrew Cody           32 Endicott           NY   42:06 
    2 Ryan Hrebin           30 Binghamton         NY   42:06 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Jo Ann Navarro        46 Endwell            NY   51:51 
    2 Darlene Cempa         40 Whitney Point      NY   53:20 
  MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Kevin Tripp           41 Masonville         NY   41:23 
    2 Greg Amend            47 Endicott           NY   44:29 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Karen Fennie          53 Binghamton         NY   52:00 
    2 Pam Lasarso           50 Endwell            NY   52:59 
  MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Graham Upton          58 Binghamton         NY   46:40 
    2 Steve Page            56 Greene             NY   48:38 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 Christine Cumming     61 Bainbridge         NY   52:42 
    2 Barbara Morrissey     65 Owego              NY   58:39 
  MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 Richard Modafferi     74 Vestal             NY   48:59 
    2 Keith Olivet          61 Johnson City       NY   58:07 

Overall Results

  Place Div/Tot  Sex/Tot  Name                 Age S City            St 10k      Pace  PerF Club            
  ===== ======== ======== ==================== === = =============== == =======  ===== ==== =============== 
      1   1/2      1/44   Blane Bossuag         18 M Binghamton      NY   37:47   6:05  719                 
      2   1/11     2/44   Joe Cardillo          53 M Dunmore         PA   38:00   6:07  715                 
      3   1/13     3/44   Harry Back            42 M Endicott        NY   38:19   6:10  709                 
      4   1/6      4/44   Ryan Heinlein         29 M Binghamton      NY   38:50   6:15  700                 
      5   2/6      5/44   Kurt Wenke            24 M Binghamton      NY   39:18   6:20  691                 
      6   2/2      6/44   Jake Earle            17 M Endicott        NY   40:06   6:28  678 BCC XC          
      7   2/13     7/44   Greg Derick           40 M Endicott        NY   40:10   6:28  677                 
      8   3/6      8/44   Josh Suen             21 M Vestal          NY   40:17   6:29  675                 
      9   3/13     9/44   Kevin Tripp           41 M Masonville      NY   41:23   6:40  657                 
     10   4/6     10/44   Adam Van Buren        29 M Johnson City    NY   42:05   6:47  646 TCRC            
     11   1/9     11/44   Andrew Cody           32 M Endicott        NY   42:06   6:47  645                 
     12   2/9     12/44   Ryan Hrebin           30 M Binghamton      NY   42:06   6:47  645                 
     13   3/9     13/44   Byron La Bare         39 M Binghamton      NY   42:07   6:47  645 TCRC            
     14   4/13    14/44   Greg Amend            47 M Endicott        NY   44:29   7:10  611 TCRC            
     15   4/9     15/44   Justin Munson         33 M Walton          NY   46:07   7:26  589                 
     16   1/20     1/54   Trish Horan           27 F Norwich         NY   46:17   7:27  663 TCRC            
     17   2/20     2/54   Colleen Spring        25 F Binghamton      NY   46:18   7:28  663 TCRC            
     18   2/11    16/44   Graham Upton          58 M Binghamton      NY   46:40   7:31  582 TCRC            
     19   5/9     17/44   Terry Pritchard       34 M Binghamton      NY   48:01   7:44  566                 
     20   3/11    18/44   Steve Page            56 M Greene          NY   48:38   7:50  559 TCRC            
     21   3/20     3/54   Ashley Bowman         25 F Castel Creek    NY   48:47   7:51  629                 
     22   6/9     19/44   Scott Henkel          38 M Binghamton      NY   48:50   7:52  556                 
     23   7/9     20/44   Jason Luke            34 M Endwell         NY   48:55   7:53  556                 
     24   5/13    21/44   David Losee           41 M Denver          NY   48:57   7:53  555                 
     25   1/2     22/44   Richard Modafferi     74 M Vestal          NY   48:59   7:53  555                 
     26   1/8      4/54   Linda Bosch           44 F                 NY   49:04   7:54  626 TCRC            
     27   6/13    23/44   Aaron Wilks           46 M Endwell         NY   49:19   7:57  551 TCRC            
     28   4/20     5/54   Emily Russell         25 F Endicott        NY   50:11   8:05  612                 
     29   5/20     6/54   Keren Greshon         21 F Johnson City    NY   50:13   8:05  611                 
     30   1/14     7/54   Emily Witherspoon     34 F Endicott        NY   50:51   8:12  604 TCRC            
     31   6/20     8/54   Kelsey Brown          22 F Binghamton      NY   51:11   8:15  600                 
     32   4/11    24/44   Scott D Russell       56 M Endicott        NY   51:18   8:16  530                 
     33   5/11    25/44   John Ford             59 M South New Berli NY   51:25   8:17  529                 
     34   6/11    26/44   Mike Terwilliger      57 M Brooktondale    NY   51:30   8:18  528 FLRC            
     35   2/8      9/54   Jo Ann Navarro        46 F Endwell         NY   51:51   8:21  592                 
     36   1/8     10/54   Karen Fennie          53 F Binghamton      NY   52:00   8:22  590 TCRC FLRC       
     37   7/20    11/54   Malia Salva           22 F                 NY   52:26   8:27  585                 
     38   7/13    27/44   Jeff Hatala           49 M Endicott        NY   52:31   8:28  517                 
     39   1/3     12/54   Christine Cumming     61 F Bainbridge      NY   52:42   8:29  582 TCRC            
     40   2/14    13/54   Erin Talcott          34 F Owego           NY   52:53   8:31  580                 
     41   2/8     14/54   Pam Lasarso           50 F Endwell         NY   52:59   8:32  579                 
     42   3/8     15/54   Darlene Cempa         40 F Whitney Point   NY   53:20   8:35  576 TCRC            
     43   8/13    28/44   Bob Crounse           47 M Binghamton      NY   53:22   8:36  509 TCRC            
     44   4/8     16/54   Linda Harding         48 F Vestal          NY   53:34   8:38  573 TCRC/BCTC       
     45   7/11    29/44   Joel Peters           53 M Binghamton      NY   53:34   8:38  507                 
     46   8/20    17/54   Leigh Dolan           21 F Endwell         NY   53:45   8:39  571                 
     47   9/13    30/44   Ryan Magill           40 M Binghamton      NY   53:47   8:40  505 TCRC            
     48   9/20    18/54   Kaitlyn Schneider     25 F Endicott        NY   53:50   8:40  570                 
     49   5/6     31/44   Joshua Robertson      27 M Endwell         NY   54:08   8:43  502                 
     50  10/20    19/54   Kerri Lavender        25 F Apalachin       NY   54:35   8:47  562                 
     51   3/8     20/54   Debbie Clough-Gitche  52 F Binghamton      NY   54:52   8:50  559 TCRC            
     52  11/20    21/54   Laura Perkins         25 F Port Crane      NY   55:21   8:55  555                 
     53   5/8     22/54   Marla Goyden          46 F Endwell         NY   55:26   8:56  554                 
     54   3/14    23/54   Nicole Policare       32 F Apalachin       NY   55:52   9:00  549                 
     55   8/11    32/44   Kevin Pasterchik      55 M Binghamton      NY   56:01   9:01  485 TCRC            
     56  12/20    24/54   Andrea Scott          27 F Conklin         NY   56:03   9:02  548                 
     57  10/13    33/44   Ed Desantis           46 M Binghamton      NY   56:04   9:02  485 BCTC            
     58   4/14    25/54   Sonoma Pelton         37 F Cortland        NY   56:11   9:03  546                 
     59   5/14    26/54   Rita Fluharty         39 F Binghamton      NY   56:14   9:03  546                 
     60   6/8     27/54   Dawn Devita           48 F Binghamton      NY   56:35   9:07  542 TCRC            
     61   4/8     28/54   Wendy Buttner         50 F Vestal          NY   56:47   9:09  541                 
     62  13/20    29/54   Trisha Chambers       25 F Vestal          NY   56:49   9:09  540                 
     63  11/13    34/44   Cadet Huveland        40 M Endicott        NY   57:30   9:16  473                 
     64  14/20    30/54   Katherine Rivard      27 F Binghamton      NY   57:37   9:17  533                 
     65  15/20    31/54   Brittany Perkins      26 F Endicott        NY   58:02   9:21  529                 
     66   9/11    35/44   Vincent Colombo       59 M Deposit         NY   58:03   9:21  468                 
     67  16/20    32/54   Adrienne Olivet       27 F Binghamton      NY   58:06   9:21  528                 
     68   2/2     36/44   Keith Olivet          61 M Johnson City    NY   58:07   9:22  468                 
     69  17/20    33/54   Kait Weingartner      26 F Johnson City    NY   58:36   9:26  524                 
     70   2/3     34/54   Barbara Morrissey     65 F Owego           NY   58:39   9:27  523 TCRC            
     71   1/1     37/44   Lucas Goyden          15 M Endwell         NY   58:47   9:28  462                 
     72  18/20    35/54   Maureen Barrett       29 F Endwell         NY   58:57   9:30  521                 
     73   6/14    36/54   Amy Lucerti           39 F Endwell         NY   59:24   9:34  517                 
     74  10/11    38/44   Craig Russell         59 M Port Crane      NY   59:27   9:35  457 TCRC            
     75   7/14    37/54   Jessica Clement       37 F Binghamton      NY   59:29   9:35  516 TCRC            
     76  19/20    38/54   Nicole Baker          25 F Endwell         NY   59:32   9:35  516                 
     77   8/14    39/54   Kelly Minerly         32 F Johnson City    NY   59:37   9:36  515                 
     78   9/14    40/54   Katarino Fledderman   33 F Endicott        NY   59:47   9:38  513                 
     79  10/14    41/54   Rachael Johnson       33 F Endicott        NY   59:51   9:38  513                 
     80  11/14    42/54   Jessica Ferris        32 F Binghamton      NY   59:53   9:39  513                 
     81  12/14    43/54   Meigo Kao             34 F Johnson City    NY 1:00:22   9:43  508 BCC             
     82   3/3     44/54   Debbie Grassi         62 F Johnson City    NY 1:00:40   9:46  506 TCRC            
     83   5/8     45/54   Jennifer Woltjen      55 F Endicott        NY 1:01:05   9:50  503 TCRC            
     84   7/8     46/54   Anne Tricarico        46 F Endicott        NY 1:01:33   9:55  499                 
     85  20/20    47/54   Molly Brown           26 F Binghamton      NY 1:01:55   9:58  496                 
     86  13/14    48/54   Abby Hanselman        39 F Endwell         NY 1:02:02   9:59  495                 
     87   1/1     49/54   Christa Denmon        15 F Endicott        NY 1:02:21  10:02  492                 
     88  12/13    39/44   John Denmon           45 M Endicott        NY 1:02:22  10:03  436 TCRC            
     89   8/9     40/44   Robin Partlett        37 M Johnson City    NY 1:02:58  10:08  432                 
     90   6/8     50/54   Nancy Botting         59 F Johnson City    NY 1:03:15  10:11  485                 
     91   6/6     41/44   Jonathan Devita       23 M Binghamton      NY 1:04:12  10:20  423                 
     92  13/13    42/44   Larry Goyden          46 M Endwell         NY 1:04:22  10:22  422                 
     93   8/8     51/54   Marsha Kapinus        45 F Chenango Forks  NY 1:09:30  11:12  442 TCRC            
     94  11/11    43/44   Douglas Lukasik       55 M Binghamton      NY 1:10:09  11:18  387                 
     95  14/14    52/54   Kristen Mooney        33 F Endwell         NY 1:10:10  11:18  437                 
     96   9/9     44/44   Jason Mooney          36 M Endwell         NY 1:10:11  11:18  387                 
     97   7/8     53/54   Paula Russell         51 F Endicott        NY 1:12:57  11:45  421                 
     98   8/8     54/54   Laura Martel          52 F Endwell         NY 1:17:24  12:28  397                 
  Record 31:17 by Marty Beauchamp in 1989