Home Calendar Results Links
 



29th Annual Octoberfast Ten Kilometer Road Race
Endwell, NY October 15, 2011 Weather: 54 degrees, windy

Sponsored by
Broome Community College ** Oakdale Mall ** Portobello Row ** Agro Farms
Visions Federal Credit Union ** Town of Union ** Weis ** Tomas J. Lucia, Dental PC

AWARDS LIST

              ********** OVERALL RESULTS FOR MALE *********
    1 Christopher Gaube     23 Vestal       NY   34:04 
    2 Josh Schultheis       23 Binghamton   NY   34:24 
    3 Damian Archie         19 Binghamton   NY   36:20 

              ********** OVERALL RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Erin Taylor-Talcott   33 Owego        NY   44:49 
    2 Trish Horan           26 Norwich      NY   45:30 
    3 Stacy Griswold        34 Endwell      NY   45:49 

               ********** MASTERS RESULTS FOR MALE *********
    1 Joe Cardillo          52 Dunmore      PA   38:42 

              ********** MASTERS RESULTS FOR FEMALE *********
    1 Karen Fennie          52 Binghamton   NY   48:12 

FEMALE AGE GROUP:  1 - 15
  MALE AGE GROUP:  1 - 15
FEMALE AGE GROUP:  16 - 19
  MALE AGE GROUP:  16 - 19
    1 John Salva            19 Conkin             NY   37:28 
    2 Michael Stewart       18 Owego              NY   38:06 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Kodie Tanner          26 Norwich            NY   47:47 
    2 Emily Russell         24 Endicott           NY   47:58 
  MALE AGE GROUP:  20 - 29
    1 Jon Conrad            22 Endicott           NY   36:40 
    2 Matthew Francis       22 Binghamton         NY   38:22 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Amy Short             38 Vestal             NY   52:29 
    2 Jen Welch             38 Binghamton         NY   53:23 
  MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1 Byron La Bare         38 Binghamton         NY   40:25 
    2 Jeremy Corcoran       36 Apalachin          NY   43:36 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Kristin Olson         42 Vestal             NY   50:28 
    2 Sue Cain              43 Maine              NY   50:43 
  MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1 Mookey Kent           46 Binghamton         NY   40:24 
    2 Jeff Felice           44 Endicott           NY   42:41 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Janie Cregan          51 Endwell            NY   53:07 
    2 Debbie Bates          53 Greene             NY 1:17:05 
  MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1 Mark Brugger          51 Endicott           NY   39:33 
    2 John Lomasney         53 Apalachin          NY   46:18 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 Debbie Grassi         61 Johnson City       NY   58:45 
    2 Barbara Morrissey     64 Owego              NY 1:00:01 
  MALE AGE GROUP:  60 - 99
    1 Richard Modafferi     73 Vestal             NY   48:16 
    2 Paul McMahon          62 Binghamton         NY   48:55

Overall Results

  Place Div/Tot  Sex/Tot  Name                 Age S City            St 10k      Pace  PerF Club            
  ===== ======== ======== ==================== === = =============== == =======  ===== ==== =============== 
      1   1/9      1/62   Christopher Gaube     23 M Vestal          NY   34:04   5:29  798 Relentless RTC  
  Record 31:17 by Marty Beauchamp in 1989
      2   2/9      2/62   Josh Schultheis       23 M Binghamton      NY   34:24   5:33  790 TCRC            
      3   1/11     3/62   Damian Archie         19 M Binghamton      NY   36:20   5:51  748 BCC XC          
      4   3/9      4/62   Jon Conrad            22 M Endicott        NY   36:40   5:54  741                 
      5   2/11     5/62   John Salva            19 M Conkin          NY   37:28   6:02  725 BCC             
      6   3/11     6/62   Michael Stewart       18 M Owego           NY   38:06   6:08  713                 
      7   4/9      7/62   Matthew Francis       22 M Binghamton      NY   38:22   6:11  708 MCT Triathlon   
      8   1/11     8/62   Joe Cardillo          52 M Dunmore         PA   38:42   6:14  702                 
      9   4/11     9/62   Joshua Chilson        19 M Endicott        NY   38:48   6:15  700                 
     10   5/11    10/62   Miles Mischke         19 M Owego           NY   39:14   6:19  693 BCC XC          
     11   6/11    11/62   Luke Hardy            18 M Endicott        NY   39:31   6:22  688 BCC XC          
     12   2/11    12/62   Mark Brugger          51 M Endicott        NY   39:33   6:22  687                 
     13   5/9     13/62   Adam Bowman           27 M Castle Creek    NY   39:59   6:26  680                 
     14   6/9     14/62   Josh Suen             20 M Vestal          NY   40:14   6:29  675                 
     15   1/12    15/62   Mookey Kent           46 M Binghamton      NY   40:24   6:30  673 TCRC            
     16   1/13    16/62   Byron La Bare         38 M Binghamton      NY   40:25   6:31  672 TCRC            
     17   7/11    17/62   Cody Butler           19 M Meshoppen       PA   41:31   6:41  655 BCC XC          
     18   7/9     18/62   Adam Paro             21 M Binghamton      NY   41:48   6:44  650 BCC XC          
     19   8/11    19/62   Joelsen Resimo        19 M Binghamton      NY   42:17   6:49  643 BCC XC          
     20   9/11    20/62   Issac Ward            16 M Castle Creek    NY   42:30   6:51  639                 
     21   2/12    21/62   Jeff Felice           44 M Endicott        NY   42:41   6:53  637 TCRC Early Air  
     22  10/11    22/62   Cody Levine           18 M Vestal          NY   43:19   6:59  627 BCC XC          
     23   2/13    23/62   Jeremy Corcoran       36 M Apalachin       NY   43:36   7:01  623                 
     24  11/11    24/62   Nate La Due           19 M Nichols         NY   43:56   7:05  619 BCC XC          
     25   3/12    25/62   Kevin Tripp           41 M Masonville      NY   43:57   7:05  618                 
     26   4/12    26/62   Kevin Nelson          46 M Hershey         PA   44:19   7:08  613 Montg. Cty RR   
     27   5/12    27/62   Greg Amend            46 M Endicott        NY   44:42   7:12  608 TCRC            
     28   1/8      1/30   Erin Taylor-Talcott   33 F Owego           NY   44:49   7:13  685 Shore AC        
     29   1/7      2/30   Trish Horan           26 F Norwich         NY   45:30   7:20  675 TCRC            
     30   8/9     28/62   Adam Van Buren        28 M Johnson City    NY   45:36   7:21  596 TCRC            
     31   2/8      3/30   Stacy Griswold        34 F Endwell         NY   45:49   7:23  670                 
     32   3/11    29/62   John Lomasney         53 M Apalachin       NY   46:18   7:27  587                 
     33   3/13    30/62   Justin Munson         32 M Walton          NY   47:22   7:38  574                 
     34   4/11    31/62   Robert Kuchera        50 M Apalachin       NY   47:29   7:39  572                 
     35   2/7      4/30   Kodie Tanner          26 F Norwich         NY   47:47   7:42  642                 
     36   3/7      5/30   Emily Russell         24 F Endicott        NY   47:58   7:44  640                 
     37   1/3      6/30   Karen Fennie          52 F Binghamton      NY   48:12   7:46  637 TCRC FLRC       
     38   1/6     32/62   Richard Modafferi     73 M Vestal          NY   48:16   7:47  563                 
     39   5/11    33/62   Graham Upton          57 M Binghamton      NY   48:18   7:47  563 TCRC            
     40   6/11    34/62   Harry Sherick         57 M Endicott        NY   48:53   7:52  556 TCRC            
     41   2/6     35/62   Paul McMahon          62 M Binghamton      NY   48:55   7:53  556 TCRC            
     42   3/6     36/62   Michael Hall          60 M Binghamton      NY   49:49   8:01  545                 
     43   4/13    37/62   Matthew Schneider     33 M Binghamton      NY   49:51   8:02  545                 
     44   5/13    38/62   Terry Pritchard       33 M Binghamton      NY   50:06   8:04  542                 
     45   6/12    39/62   David Losee           40 M Denver Center   NY   50:19   8:06  540                 
     46   1/10     7/30   Kristin Olson         42 F Vestal          NY   50:28   8:08  608 TCRC            
     47   2/10     8/30   Sue Cain              43 F Maine           NY   50:43   8:10  605 TCRC            
     48   7/11    40/62   Christopher Simser    51 M Binghamton      NY   50:56   8:12  534 TCRC            
     49   6/13    41/62   Aaron Thompson        33 M Endicott        NY   51:11   8:15  531                 
     50   8/11    42/62   Kevin Pasterchik      54 M Binghamton      NY   51:14   8:15  530 TCRC            
     51   9/11    43/62   Mike Hudak            58 M Binghamton      NY   51:17   8:16  530                 
     52  10/11    44/62   Michael Welch         51 M Endicott        NY   51:27   8:17  528 BCTC            
     53   7/12    45/62   Alan Hess             47 M Vestal          NY   52:02   8:23  522                 
     54   8/12    46/62   Mike Vachon           48 M Johnson City    NY   52:24   8:26  519                 
     55   3/8      9/30   Amy Short             38 F Vestal          NY   52:29   8:27  585 TCRC            
     56   2/3     10/30   Janie Cregan          51 F Endwell         NY   53:07   8:33  578 TCRC            
     57   9/12    47/62   Tom McLaughlin        48 M Endwell         NY   53:08   8:33  511 TCRC            
     58   7/13    48/62   Pete Malejs           34 M Binghamton      NY   53:16   8:35  510                 
     59   4/8     11/30   Jen Welch             38 F Binghamton      NY   53:23   8:36  575                 
     60   8/13    49/62   Jeff Mullen           31 M Binghamton      NY   53:23   8:36  509                 
     61   9/9     50/62   Zachary Leighton      22 M Niskowuna       NY   53:25   8:36  509                 
     62   3/10    12/30   Linda Capozzi         43 F Binghamton      NY   53:35   8:38  573                 
     63  10/12    51/62   Bob Crounse           46 M Binghamton      NY   53:38   8:38  507 TCRC            
     64   4/10    13/30   Marla Goyden          45 F Endwell         NY   54:11   8:44  566                 
     65   9/13    52/62   David Finney          36 M Binghamton      NY   54:21   8:45  500                 
     66   5/8     14/30   Christina Callahan    32 F Dallas          PA   55:20   8:55  555                 
     67   5/10    15/30   Wendy Buttner         49 F Vestal          NY   56:07   9:02  547                 
     68  10/13    53/62   Randy Millard         39 M Endicott        NY   56:10   9:03  484                 
     69   4/6     54/62   Anthony Mazza         66 M Binghamton      NY   57:39   9:17  471 TCRC            
     70   6/8     16/30   Jessica Clement       36 F Binghamton      NY   58:23   9:24  526                 
     71   4/7     17/30   Tasha Hayes           23 F Johnson City    NY   58:36   9:26  524                 
     72   1/2     18/30   Debbie Grassi         61 F Johnson City    NY   58:45   9:28  522 TCRC            
     73  11/13    55/62   Travis Hayes          37 M Endicott        NY   59:00   9:30  461                 
     74   6/10    19/30   Grace Andres          41 F Endicott        NY   59:22   9:34  517 TCRC            
     75  11/11    56/62   Joseph Gwizdaloski    58 M Endwell         NY   59:28   9:35  457 TCRC            
     76  11/12    57/62   William Mitrus        44 M Camillus        NY   59:29   9:35  457                 
     77   5/7     20/30   Erica Reagan          26 F Binghamton      NY   59:33   9:35  515                 
     78  12/13    58/62   Will Andres           37 M Endicott        NY   59:40   9:37  455 TCRC            
     79   2/2     21/30   Barbara Morrissey     64 F Owego           NY 1:00:01   9:40  511 TCRC            
     80  12/12    59/62   Larry Goyden          45 M Endwell         NY 1:01:46   9:57  440                 
     81   7/10    22/30   Sandra Welch          44 F Endicott        NY 1:02:40  10:06  490                 
     82  13/13    60/62   Eldad Cadet           39 M Endicott        NY 1:04:53  10:27  419                 
     83   7/8     23/30   Amy Krasilo           38 F Binghamton      NY 1:04:58  10:28  472                 
     84   8/10    24/30   Dawn Devita           47 F Binghamton      NY 1:06:11  10:39  464 TCRC            
     85   5/6     61/62   Steve Zahorian        63 M Binghamton      NY 1:06:44  10:45  407                 
     86   9/10    25/30   Sue Foster            45 F Port Crane      NY 1:06:45  10:45  460 TCRC RCTC TVC   
     87   6/7     26/30   Jessica Bates         21 F Greene          NY 1:10:42  11:23  434                 
     88   8/8     27/30   Andrea Kramarcrzyk    39 F Endwell         NY 1:15:30  12:09  407                 
     89   7/7     28/30   Alexandria Wiley      21 F Binghamton      NY 1:16:26  12:18  402                 
     90   3/3     29/30   Debbie Bates          53 F Greene          NY 1:17:05  12:25  398                 
     91   6/6     62/62   William Trujillo      60 M Towanda         PA 1:17:33  12:29  350                 
     92  10/10    30/30   Anne Marie Cadet      41 F Endicott        NY 1:18:59  12:43  389