Home Calendar Results News Links
 



10th Annual St. James 5K Run
Johnson City, New York
October 25, 2009

Updated October 29, 2009, affecting times from 126th place and after.

Awards List

             ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Jessica Chichester   23 Binghamton      NY                   20:12 
    2 Natalie Hawkes       13 Binghamton      NY                   22:17 
    3 Kelly Ford           35 Binghamton      NY                   22:31 
                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********
    1 Anthony Gaetani      18 Binghamton      NY                   16:33 
    2 Greg Amend           45 Endicott        NY TCRC              20:13 
    3 Stew Higgins         57 Binghamton      NY                   20:16 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 10
    1   114 Lyndsey Moore        10 Waverly            NY   32:16 
    2   118 Remey Farrell        10 Binghamton         NY   33:00 
                           MALE AGE GROUP:  1 - 10
    1    89 Luke Meier           10 Endicott           NY   30:17 
    2   103 Tucker Hettinger     10 Binghamton         NY   31:25 
                        FEMALE AGE GROUP:  11 - 12
    1    40 Jamie Farrell        12 Binghamton         NY   25:13 
    2    80 Olivia Kresin        12 Binghamton         NY   29:49 
                          MALE AGE GROUP:  11 - 12
    1    22 Alex Walsh           12 Binghamton         NY   23:41 
    2    43 Brendan Burtis       11 Binghamton         NY   25:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  13 - 15
    1    37 Katie Markstein      13 Binghamton         NY   25:03 
    2   112 Ashlyn Kelley        13 Binghamton         NY   31:58 
                          MALE AGE GROUP:  13 - 15
    1    13 Eric Lindley         15 Vestal             NY   22:37 
    2    20 Michael Peduto       15 Endwell            NY   23:31 
                        FEMALE AGE GROUP:  16 - 18
    1   130 Sarah Verrocchio     18 Binghamton         NY   39:59 
                          MALE AGE GROUP:  16 - 18
    1   119 Peter Vasilopoulos   16 Greene             NY   33:20 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
    1    25 Michelle Sarhis      20 Brooklyn           NY   23:57 
    2    73 Victoria Knapp       21 Harpursville       NY   28:39 
                          MALE AGE GROUP:  19 - 24
    1     9 Eric Mallery         23 Vestal             NY   22:08 
    2    21 Darron Perry         21 Lisle              NY   23:34 
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    59 Kerri Bullock        28 Port Crane         NY   26:09 
    2    96 Susan Medina         29 Newark Valley      NY   30:32 
                          MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    10 James Trujillo       27 Towanda            PA   22:14 
    2    24 Christopher Ballard  26 Johnson City       NY   23:52 
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    82 Rebecca Coleman      34 Binghamton         NY   29:55 
    2    95 Adara Alston         31 Endicott           NY   30:31 
                          MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     7 Tim Candela          30 Johnson City       NY   21:35 
    2    17 Eric Bowerman        31 Endwell            NY   23:05 
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    30 Stephanie Williams   38 Binghamton         NY   24:07 
    2    84 Beth Scoville        38 Binghamton         NY   30:02 
                          MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    46 Christopher Coleman  35 Binghamton         NY   25:24 
    2    52 Matt Parsons         39 Endicott           NY   25:47 
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    32 Michele Dumond       40 Walton             NY   24:22 
    2    62 Susan Foster         43 Port Crane         NY   26:33 
                          MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     5 Joe Hommel           40 Endicott           NY   20:55 
    2    16 Mark Hendley         42 Binghamton         NY   23:00 
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    36 Marsha Pulz          48 Vestal             NY   24:53 
    2    44 Gail Markstein       48 Binghamton         NY   25:21 
                          MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     8 Robert Kuchera       48 Apalachin          NY   22:05 
    2    14 Daniel Mayes         47 Brackney           PA   22:48 
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    56 Joanne Weir          53 Johnson City       NY   26:04 
    2    60 Lisa Mallery         50 Vestal             NY   26:14 
                          MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    18 Kerry Zemek          51 Binghamton         NY   23:18 
    2    33 Patrick Gallagher    51 Johnson City       NY   24:33 
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    61 Peggy Wozniak        59 Binghamton         NY   26:16 
                          MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1     6 Drew Wasko           56 Binghamton         NY   21:18 
    2    15 Leo O'Connor Sr.     58 Binghamton         NY   22:55 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
                          MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    23 Rick Perkins         60 Binghamton         NY   23:49 
    2    67 Gary Hall            60 Port Crane         NY   27:18 
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                          MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   132 Robin Vieyra         69 Endwell            NY   42:32 
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
    1    71 Margret Betz         73 Conklin            NY   28:09 
                          MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1   111 Willis Moses         83 Vestal             NY   31:55 
    2   131 James Morrell        70 Endicott           NY   42:31 

Overall

Place Div/Tot  Name                 Ag S City            St Time     Pace  
===== ======== ==================== == = =============== == =======  ===== 
    1   1/2    Anthony Gaetani      18 M Binghamton      NY   16:33   5:20 
    2   1/10   Jessica Chichester   23 F Binghamton      NY   20:12   6:30 
    3   1/12   Greg Amend           45 M Endicott        NY   20:13   6:31 
    4   1/8    Stew Higgins         57 M Binghamton      NY   20:16   6:32 
    5   1/5    Joe Hommel           40 M Endicott        NY   20:55   6:44 
    6   2/8    Drew Wasko           56 M Binghamton      NY   21:18   6:52 
    7   1/5    Tim Candela          30 M Johnson City    NY   21:35   6:57 
    8   2/12   Robert Kuchera       48 M Apalachin       NY   22:05   7:07 
    9   1/8    Eric Mallery         23 M Vestal          NY   22:08   7:08 
   10   1/4    James Trujillo       27 M Towanda         PA   22:14   7:10 
   11   1/3    Natalie Hawkes       13 F Binghamton      NY   22:17   7:11 
   12   1/6    Kelly Ford           35 F Binghamton      NY   22:31   7:15 
   13   1/7    Eric Lindley         15 M Vestal          NY   22:37   7:17 
   14   3/12   Daniel Mayes         47 M Brackney        PA   22:48   7:21 
   15   3/8    Leo O'Connor Sr.     58 M Binghamton      NY   22:55   7:23 
   16   2/5    Mark Hendley         42 M Binghamton      NY   23:00   7:24 
   17   2/5    Eric Bowerman        31 M Endwell         NY   23:05   7:26 
   18   1/5    Kerry Zemek          51 M Binghamton      NY   23:18   7:30 
   19   4/12   Robert Miller        47 M Endwell         NY   23:24   7:32 
   20   2/7    Michael Peduto       15 M Endwell         NY   23:31   7:34 
   21   2/8    Darron Perry         21 M Lisle           NY   23:34   7:35 
   22   1/5    Alex Walsh           12 M Binghamton      NY   23:41   7:38 
   23   1/5    Rick Perkins         60 M Binghamton      NY   23:49   7:40 
   24   2/4    Christopher Ballard  26 M Johnson City    NY   23:52   7:41 
   25   2/10   Michelle Sarhis      20 F Brooklyn        NY   23:57   7:43 
   26   3/4    Kevin O'Conner       27 M Hornell         NY   23:59   7:43 
   27   3/7    Patrick Kane         14 M Binghamton      NY   24:02   7:44 
   28   4/8    Paul Oliver          56 M Great Bend      PA   24:05   7:45 
   29   3/5    John Del Palazzo     41 M Corning         NY   24:06   7:46 
   30   2/6    Stephanie Williams   38 F Binghamton      NY   24:07   7:46 
   31   4/5    Paul Miller          43 M Endwell         NY   24:21   7:51 
   32   1/5    Michele Dumond       40 F Walton          NY   24:22   7:51 
   33   2/5    Patrick Gallagher    51 M Johnson City    NY   24:33   7:54 
   34   5/12   John Vasilopoulos    46 M Greene          NY   24:38   7:56 
   35   3/8    Steve Reilly         23 M Sayre           PA   24:47   7:59 
   36   1/12   Marsha Pulz          48 F Vestal          NY   24:53   8:01 
   37   2/3    Katie Markstein      13 F Binghamton      NY   25:03   8:04 
   38   3/5    Barry Bonitz         50 M Endwell         NY   25:08   8:06 
   39   6/12   Lou Butash           48 M Endwell         NY   25:12   8:07 
   40   1/4    Jamie Farrell        12 F Binghamton      NY   25:13   8:07 
   41   4/5    Patrick Ruehlman     50 M Endicott        NY   25:17   8:08 
   42   4/7    Sam Gilroy           15 M Binghamton      NY   25:19   8:09 
   43   2/5    Brendan Burtis       11 M Binghamton      NY   25:20   8:10 
   44   2/12   Gail Markstein       48 F Binghamton      NY   25:21   8:10 
   45   3/12   Linda Harding        45 F Vestal          NY   25:23   8:10 
   46   1/4    Christopher Coleman  35 M Binghamton      NY   25:24   8:11 
   47   5/8    David Stephens       56 M Maine           NY   25:25   8:11 
   48   7/12   Ed Desantis          45 M Binghamton      NY   25:28   8:12 
   49   6/8    Jerome O'Conner      55 M Hornell         NY   25:32   8:14 
   50   4/12   Linda Zalaffi        47 F Kirkwood        NY   25:40   8:16 
   51   8/12   Michael Welch        49 M Endicott        NY   25:45   8:18 
   52   2/4    Matt Parsons         39 M Endicott        NY   25:47   8:18 
   53   3/5    Peter Kariuki        32 M Johnson City    NY   25:48   8:19 
   54   5/7    Ian Goodman          14 M Johnson City    NY   25:52   8:20 
   55   7/8    Francesco Liburdi    59 M Vestal          NY   26:02   8:23 
   56   1/5    Joanne Weir          53 F Johnson City    NY   26:04   8:24 
   57   5/12   Molly Kane           46 F Binghamton      NY   26:05   8:24 
   58   9/12   Mark Walsh           46 M Binghamton      NY   26:08   8:25 
   59   1/2    Kerri Bullock        28 F Port Crane      NY   26:09   8:25 
   60   2/5    Lisa Mallery         50 F Vestal          NY   26:14   8:27 
   61   1/1    Peggy Wozniak        59 F Binghamton      NY   26:16   8:27 
   62   2/5    Susan Foster         43 F Port Crane      NY   26:33   8:33 
   63   3/5    Kara Hendley         40 F Binghamton      NY   26:41   8:36 
   64   6/12   Jacqueline Covert    45 F Endwell         NY   26:45   8:37 
   65   8/8    William Ondrako      57 M Binghamton      NY   26:50   8:39 
   66   3/4    Bruce Kresin         37 M Binghamton      NY   26:53   8:40 
   67   2/5    Gary Hall            60 M Port Crane      NY   27:18   8:48 
   68   4/4    Dave Fekler          39 M Endicott        NY   27:27   8:50 
   69   4/5    Robinson Neidharder  34 M Binghamton      NY   27:47   8:57 
   70   4/8    Michael Sokol        21 M Johnson City    NY   27:59   9:01 
   71   1/1    Margret Betz         73 F Conklin         NY   28:09*  9:04 
   72   3/5    Ron Arno             60 M Conklin         NY   28:20   9:07 
   73   3/10   Victoria Knapp       21 F Harpursville    NY   28:39   9:14 
   74   5/8    Robert Beibaum       19 M Maine           NY   28:41   9:14 
   75   7/12   Raymonda Barnhardt   47 F Apalachin       NY   29:02   9:21 
   76   8/12   Alice Croompas       45 F Binghamton      NY   29:10   9:24 
   77   4/5    Sandy Morris         40 F Rome            PA   29:14   9:25 
   78   4/10   Shannon Hurchla      23 F Binghamton      NY   29:45   9:35 
   79   4/5    Tom Hamlin           63 M Brackney        PA   29:47   9:35 
   80   2/4    Olivia Kresin        12 F Binghamton      NY   29:49   9:36 
   81   6/7    Zacharee George      15 M Vestal          NY   29:54   9:38 
   82   1/4    Rebecca Coleman      34 F Binghamton      NY   29:55   9:38 
   83   9/12   Anne Reichert        47 F Binghamton      NY   30:01   9:40 
   84   3/6    Beth Scoville        38 F Binghamton      NY   30:02   9:40 
   85   5/5    Vince Kelley         53 M Binghamton      NY   30:03   9:41 
   86   6/8    Taehwan Lim          20 M Binghamton      NY   30:06   9:42 
   87   3/5    Sawyer Farrell       11 M Binghamton      NY   30:08   9:42 
   88  10/12   Teresa Haight        45 F Cameron         NY   30:14   9:44 
   89   1/2    Luke Meier           10 M Endicott        NY   30:17   9:45 
   90   7/7    Jake Zuber           14 M Maine           NY   30:21   9:47 
   91   5/5    Kristy Zuber         44 F Maine           NY   30:22   9:47 
   92  10/12   John Babb            45 M Endicott        NY   30:23   9:47 
   93   5/10   Alexis Del Palazzo   24 F Corning         NY   30:26   9:48 
   94   4/4    Hyungwod Jeoung      25 M Binghamton      NY   30:30   9:49 
   95   2/4    Adara Alston         31 F Endicott        NY   30:31   9:50 
   96   2/2    Susan Medina         29 F Newark Valley   NY   30:32   9:50 
   97   6/10   Kaitlyn Hagerman     20 F Port Crane      NY   30:32   9:50 
   98   7/8    Bradley Wells        20 M Chenango Forks  NY   30:33   9:50 
   99   3/4    Laura Golembeski     30 F Apalachin       NY   30:38   9:52 
  100   5/5    Mike Golembeski      62 M Endicott        NY   30:39   9:52 
  101   5/5    Mark Stalica         34 M Johnson City    NY   30:47   9:55 
  102   4/5    Kyle Moran           12 M Binghamton      NY   30:50   9:56 
  103   2/2    Tucker Hettinger     10 M Binghamton      NY   31:25  10:07 
  104   5/5    David Hettinger      42 M Binghamton      NY   31:25  10:07 
  105   7/10   Jocelyn Young        22 F Vestal          NY   31:30  10:09 
  106  11/12   Dan Young            47 M Vestal          NY   31:31  10:09 
  107  12/12   Matt Gilroy          47 M Binghamton      NY   31:32  10:09 
  108   3/5    Patti Ann McNamara   51 F Binghamton      NY   31:42  10:13 
  109  11/12   Dawn Devita          45 F Binghamton      NY   31:43  10:13 
  110   4/6    Denise Parsons       39 F Endicott        NY   31:46  10:14 
  111   1/2    Willis Moses         83 M Vestal          NY   31:55* 10:17 
  112   3/3    Ashlyn Kelley        13 F Binghamton      NY   31:58  10:18 
  113   8/10   Megan Harney         21 F Binghamton      NY   31:58  10:18 
  114   1/2    Lyndsey Moore        10 F Waverly         NY   32:16  10:24 
  115   5/6    Heidi Moore          39 F Waverly         NY   32:17  10:24 
  116   6/6    Tracy George         39 F Windsor         NY   32:29  10:28 
  117   5/5    Griffen Covert       12 M Endwell         NY   32:55  10:36 
  118   2/2    Remey Farrell        10 F Binghamton      NY   33:00  10:38 
  119   2/2    Peter Vasilopoulos   16 M Greene          NY   33:20  10:44 
  120   9/10   Maria Salva          19 F Conklin         NY   33:27  10:46 
  121   4/4    Joela Luchun-Anderse 33 F Port Crane      NY   33:31  10:48 
  122          Emily Pathawcle         F Binghamton      NY   33:38  10:50 
  123   4/5    Delsa Decker         53 F Binghamton      NY   33:45  10:52 
  124   3/4    Rachel Gallaagher    11 F Binghamton      NY   33:53  10:55 
  125   4/4    Christina Tran       11 F Binghamton      NY   34:08  10:59 
  126  10/10   Kristen Nasta        21 F Binghamton      NY   36:00  11:36 
  127   5/5    Karren Bee-Donohoe   51 F Johnson City    NY   36:41  11:49 
  128   8/8    Giacomo Mosca        24 M Binghamton      NY   38:47  12:29 
  129  12/12   Sarah Conwell        45 F Binghamton      NY   39:58  12:52 
  130   1/1    Sarah Verrocchio     18 F Binghamton      NY   39:59  12:53 
  131   2/2    James Morrell        70 M Endicott        NY   42:31  13:42 
  132   1/1    Robin Vieyra         69 M Endwell         NY   42:32  13:42 
Course record 15:53 by Bryan Morseman in 2006
Women's record 17:57 by Katie Radzik in 2008
* Under USATF Age-Group guideline