Home Calendar Results News Links
 



26th Annual Octoberfast
Five Kilometer Road Race
Endwell, NY
October 4, 2008

Sponsored by:
Oakdale Mall ** Westover Employee Association ** Southern Tier Physical Therapy
Visions Credit Union ** GE Senior Elfun Society ** Town of Union

Place Div/Tot  Name                 Age S City         St Time     Pace  PerF 
===== ======== ==================== === = ============ == =======  ===== ==== 
    1   1/2    Greg Derick           36 M Endicott     NY   17:38   5:41  738 
    2   1/14   Tom Carter            56 M Johnson City NY   18:11*  5:52  715 
    3   2/2    Eric Steinbrecher     38 M Windsor      NY   18:48   6:04  692 
    4   1/6    Paul Moore            18 M Shelberg     VT   19:24   6:15  670 
    5   2/6    Mack Schade           18 M Binghamton   NY   19:39   6:20  662 
    6   3/6    John Corrigan         21 M Binghamton   NY   19:51   6:24  655 
    7   1/12   Simon Richardson      45 M California   MD   20:24   6:34  638 
    8   4/6    Alex Levine           18 M Fair Lawn    NJ   20:56   6:45  621 
    9   2/14   Steve Nichols         53 M Endicott     NY   21:01   6:46  619 
   10   2/12   Christopher Simser    48 M Binghamton   NY   21:42   7:00  599 
   11   1/3    Kristin Olson         38 F Vestal       NY   21:49   7:02  683 
   12   3/14   Stew Higgins          56 M Binghamton   NY   21:50   7:02  596 
   13   5/6    Ermin Corbic          20 M Binghamton   NY   22:20   7:12  582 
   14   1/4    Alex Chizh            27 M Binghamton   NY   22:21   7:12  582 
   15   1/10   Sue Priestley         44 F Binghamton   NY   22:28   7:14  663 
   16   4/14   Robert Hartmann       50 M Binghamton   NY   22:29   7:15  578 
   17   1/6    Jeffery Willis        32 M LaFayette Hi PA   22:45   7:20  572 
   18   2/6    Bill Pipher           30 M Endwell      NY   22:50   7:21  570 
   19   5/14   John V. Kopalek       55 M Binghamton   NY   23:06   7:27  563 
   20   1/6    Paul McCabe           62 M Binghamton   NY   23:11   7:28  561 
   21   3/12   Scott Parks           46 M Johnson City NY   23:24   7:32  556 
   22   2/3    Stephanie Williams    37 F Binghamton   NY   23:30   7:34  634 
   23   4/12   Andrew Machoffis      46 M Endwell      NY   23:32   7:35  553 
   24   5/12   Aaron Wilks           42 M Endwell      NY   23:34   7:36  552 
   25   1/2    Michael Mencel        11 M Endwell      NY   23:35   7:36  551 
   26   2/4    Victor Kamanch        26 M Binghamton   NY   23:49   7:40  546 
   27   6/12   Barry Bonitz          49 M Endwell      NY   24:00   7:44  542 
   28   1/2    Carissa Chapura       16 F Maine        NY   24:02   7:45  620 
   29   2/6    Michael Putney        65 M Vestal       NY   24:05   7:46  540 
   30   2/10   Candice Poyer         40 F Greene       NY   24:10   7:47  617 
   31   7/12   David Albright        44 M Endicott     NY   24:29   7:53  531 
   32   3/10   Kimberly Palermo      40 F Endwell      NY   24:44   7:58  603 
   33   4/10   Beth Parks            45 F Johnson City NY   25:03   8:04  595 
   34   6/6    Justin Spalk          19 M Binghamton   NY   25:04   8:05  519 
   35   3/6    Chris Sheffield       32 M Binghamton   NY   25:16   8:08  515 
   36   2/2    Nick Vachon           14 M Johnson City NY   25:27   8:12  511 
   37   5/10   Kathleen Lanthy       46 F Whitney Poin NY   25:32   8:14  584 
   38   3/4    Daniel Moffitt        28 M Endwell      NY   25:48   8:19  504 
   39   6/14   Francesco Liburdi     58 M Vestal       NY   26:03   8:24  499 
   40   8/12   Mitch Gilt            48 M Owego        NY   26:14   8:27  496 
   41   1/3    Macrenzie Hartmann    21 F Binghamton   NY   26:20   8:29  566 
   42   7/14   Joseph Gluck          56 M Susquehanna  PA   26:53   8:40  484 
   43   2/2    Anna kuchera          13 F Apalachin    NY   26:59   8:42  552 
   44   1/2    Jami Johnston         29 F Lansing      NY   27:01   8:42  552 
   45   8/14   Ronald Burton         57 M Hallstead    PA   27:20   8:48  476 
   46   3/6    Anthony Mazza         63 M Binghamton   NY   27:27   8:51  474 
   47   1/2    Theresa Perrone       30 F Greene       NY   27:33   8:53  541 
   48   6/10   Susan Schultz         46 F Apalachin    NY   27:41   8:55  538 
   49   4/6    Willard J. Jr Andres  34 M Endicott     NY   27:53   8:59  466 
   50   3/3    Sandy Morris          39 F Rome         PA   27:56   9:00  533 
   51   9/12   Michael Mucci         42 M Binghamton   NY   28:25   9:09  458 
   52   9/14   Jon Siudut            56 M Vestal       NY   28:33   9:12  456 
   53  10/14   Lamont F. Reukauf     54 M Johnson City NY   28:36   9:13  455 
   54  10/12   David Weston          48 M Johnson City NY   28:47   9:16  452 
   55  11/14   Mark Ribinson         53 M Binghamton   NY   28:51   9:18  451 
   56   7/10   Jennifer Green        40 F Owego        NY   29:08   9:23  512 
   57  11/12   Douglas Dziedzic      46 M Binghamton   NY   29:27   9:29  442 
   58   2/2    Colleen Davis         28 F Endicott     NY   29:33   9:31  504 
   59   4/4    Justin J. Sturek      27 M Vestal       NY   29:34   9:31  440 
   60   1/1    Alec Morris            9 M Rome         PA   30:13   9:44  430 
   61  12/12   Mickey Morris         49 M Rome         PA   30:14   9:44  430 
   62   4/6    David Buchta          62 M Apalachin    NY   30:58   9:59  420 
   63   8/10   Kelly Gardner         41 F Endwell      NY   30:59   9:59  481 
   64  12/14   Vincent Albers        50 M Dushore      PA   31:00   9:59  420 
   65   2/3    Marley Urdanick       19 F Endicott     NY   32:06  10:20  464 
   66   3/3    Brittney Fellows      19 F Endicott     NY   32:07  10:21  464 
   67   1/2    Kathleen Johnson      50 F Montrose     PA   32:23  10:26  460 
   68   9/10   Joahn Gilt            45 F Owego        NY   32:37  10:30  457 
   69   5/6    Ron DiPaola           33 M Brackney     PA   33:13  10:42  392 
   70   2/2    Adara Alston          30 F Endicott     NY   33:31  10:48  445 
   71   5/6    John R. Thompson      61 M Endicott     NY   33:38  10:50  387 
   72  10/10   Kathleen McKenna      49 F Endwell      NY   34:43  11:11  429 
   73   6/6    Brian Hugenbruch      30 M Binghamton   NY   34:53  11:14  373 
   74  13/14   Tommy Geiger          58 M Oxford       NY   35:04  11:18  371 
   75   2/2    Sandi Geiger          50 F Tampa        FL   35:05  11:18  425 
   76  14/14   John Geiger           54 M Tampa        FL   40:02  12:54  325 
   77   6/6    Richard Elam          64 M Oxford       NY   50:49  16:22  256 
* Under USATF Age-Group guideline