Home Calendar Results News Links
 



26th Annual Octoberfast
Ten Kilometer Road Race
Endwell, NY
October 4, 2008

Sponsored by:
Oakdale Mall ** Westover Employee Association ** Southern Tier Physical Therapy
Visions Credit Union ** GE Senior Elfun Society ** Town of Union

Overall Results

Place Div/Tot  Name                Age S City         St Time     Pace  PerF 
===== ======== =================== === = ============ == =======  ===== ==== 
    1   1/4    Matthew Gawors       19 M Middletown   NY   36:14   5:50  750 
    2   1/6    Nick Frankoski       27 M Newark Valle NY   37:33   6:03  724 
    3   1/17   Boris Dzikovski      44 M Ithaca       NY   37:38   6:04  722 
    4   1/5    Katie Radzik         21 F Binghamton   NY   38:25   6:11  799 
    5   2/17   Todd Votapka         45 M Binghamton   NY   38:55   6:16  698 
    6   1/1    David Nichols        16 M Endicott     NY   40:24   6:31  673 
    7   3/17   Bill McGovern        49 M Marathon     NY   40:37   6:33  669 
    8   2/6    Mark Brooks          25 M Apalachin    NY   40:53   6:35  665 
    9   4/17   Greg Amend           43 M Endicott     NY   41:10   6:38  660 
   10   1/4    Jeffrey Juran        52 M Ithaca       NY   42:13   6:48  644 
   11   5/17   Bill Ross            47 M Endicott     NY   42:30   6:51  639 
   12   1/5    Jake Bigelow         36 M Endicott     NY   42:41   6:53  637 
   13   2/5    John Colling         36 M Binghamton   NY   42:49   6:54  635 
   14   2/4    Ryan Miccli          20 M Binghamton   NY   42:57   6:55  633 
   15   1/3    Jan Murray           31 M Little Meado PA   43:48   7:03  620 
   16   2/3    Frank A. Bianco      30 M Binghamton   NY   45:09   7:16  602 
   17   3/5    David Losee          37 M Denver       NY   46:33   7:30  584 
   18   2/4    Dennis Uhlig         55 M Sidney       NY   46:33   7:30  584 
   19   6/17   Mark Dobrowolski     41 M Vestal       NY   46:39   7:31  583 
   20   7/17   Terry Ross           40 M Binghamton   NY   46:44   7:32  581 
   21   3/4    Harry Sherick        54 M Endicott     NY   48:20   7:47  562 
   22   8/17   Scott Robinson       43 M Binghamton   NY   48:32   7:49  560 
   23   9/17   Robert Kuchera       47 M Apalachin    NY   48:40   7:50  558 
   24   3/6    Adam Vanburen        25 M Johnson City NY   49:10   7:55  553 
   25   1/4    Richard Modafferi    70 M Vestal       NY   49:33*  7:59  548 
   26   1/5    Kelley Hamlin        31 F Endicott     NY   49:42   8:00  618 
   27   2/5    Lauren Wetherell     24 F Vestal       NY   49:47   8:01  617 
   28   1/2    Lisa Kemmerer        26 F Johnson City NY   49:55   8:02  615 
   29  10/17   Mark Hendley         41 M Binghamton   NY   49:56   8:03  544 
   30   3/4    Erik Gudmundsen      23 M Vestal       NY   50:28   8:08  538 
   31  11/17   Tom LaSarso          46 M Endwell      NY   50:55   8:12  534 
   32   2/5    Renee Rapp           30 F Endicott     NY   51:12   8:15  600 
   33   4/6    Matthew Considine    28 M Binghamton   NY   51:17   8:16  530 
   34  12/17   Bob Crooivse         43 M Binghamton   NY   51:19   8:16  530 
   35   1/3    Marla Goyden         42 F Endwell      NY   51:21   8:16  598 
   36   4/5    Ty Gleason           35 M Binghamton   NY   51:33   8:18  527 
   37   2/4    Joe DiMattina        60 M Endicott     NY   51:55   8:22  523 
   38  13/17   Bob Beavan           44 M Johnson City NY   52:26   8:27  518 
   39   3/5    Judith J. Blaine     30 F Johnson City NY   52:37   8:28  583 
   40  14/17   Michael Welch        48 M Endicott     NY   53:01   8:32  513 
   41  15/17   Mark Oczko           45 M Elmira       NY   53:31   8:37  508 
   42   5/5    Joe Shultz           36 M Binghamton   NY   53:47   8:40  505 
   43   1/3    Colleen Schultz      39 F Binghamton   NY   53:47   8:40  571 
   44   4/5    Rebecca Peters       31 F Endicott     NY   54:13   8:44  566 
   45  16/17   Douglas Russell      41 M Vestal       NY   54:29   8:46  499 
   46   5/6    Joey Hyde            25 M Philadelphia PA   54:36   8:48  498 
   47   2/2    Alyson Barmada       29 F Endicott     NY   55:42   8:58  551 
   48   3/4    Tommy Hyde           64 M Tampa        FL   55:51   9:00  487 
   49   6/6    Christian Brundieck  27 M Vestal       NY   55:52   9:00  486 
   50  17/17   Ed Desantis          44 M Binghamton   NY   55:58   9:01  486 
   51   4/4    Howard Scott         61 M Binghamton   NY   56:27   9:06  481 
   52   3/3    James Sheridan       34 M Endwell      NY   56:28   9:06  481 
   53   4/4    Joseph Betzenhauser  53 M Endwell      NY   56:49   9:09  478 
   54   4/4    Jeffrey Sagor        20 M Delmar       NY   56:57   9:10  477 
   55   2/3    Kara Hendley         39 F Binghamton   NY   57:43   9:18  532 
   56   1/2    Jennifer Woltjen     51 F Endwell      NY   58:06   9:21  528 
   57   3/5    Caitlyn Edmundson    20 F Glenmont     NY   58:24   9:24  526 
   58   2/2    Debbie Grassi        58 F Johnson City NY   59:14   9:32  518 
   59   3/3    Grace Andres         38 F Endicott     NY 1:00:56   9:49  504 
   60   4/5    Josephine Chy        19 F Binghamton   NY 1:04:13  10:21  478 
   61   5/5    Sarah Consolazio     30 F Apalachin    NY 1:06:04  10:38  465 
   62   5/5    Laura Chaath         21 F Sayre        PA 1:07:29  10:52  455 
   63   2/3    Dawn Devita          41 F Binghamton   NY 1:13:11  11:47  419 
   64   3/3    Karren Bee-Donohue   49 F Johnson City NY 1:18:06  12:35  393 
   65   1/1    Patricia Coveny      67 F Endicott     NY 1:27:04  14:01  353 
* Under USATF Age-Group guideline