Home Calendar Results News Links
 



Dick's Value of Life Five Kilometer Road Race
Sponsored by Dick's Clothing & Sporting Goods & and ASICS
USATF Certified. Registration No. NY93033AM
Vestal, New York September 9, 2006

Overall Results

Place Div/Tot  Name                 Ag S City         St Time    Pace  
===== ======== ==================== == = ============ == ======= ===== 
    1   1/11   Steve Cammisa        39 M Vestal       NY   16:56   5:27 
    2   1/7    Greg Derick          34 M Endicott     NY   17:49   5:44 
    3   1/12   Mark Brugger         46 M Endicott     NY   18:08   5:50 
    4   2/12   David Winslow        45 M Binghamton   NY   18:23   5:55 
    5   1/4    Murphee Hayes        32 F Marathon     NY   18:41   6:01 
    6   1/4    Benjamin Nichols     16 M Endicott     NY   18:55   6:06 
    7   2/4    Stephen Nichols      18 M Endicott     NY   19:01   6:07 
    8   1/11   Randy Reynolds       43 M Binghamton   NY   19:06   6:09 
    9   2/11   Jeffrey Felice       39 M Endicott     NY   19:10   6:10 
   10   2/11   Greg Amend           41 M Endicott     NY   19:20   6:14 
   11   2/7    Jeremy Corcoran      31 M Apalachin    NY   19:28   6:16 
   12   1/2    Richard Nichols      21 M Endicott     NY   19:30   6:17 
   13   2/2    Zac Tokos            20 M Binghamton   NY   19:35   6:18 
   14   1/10   Christa Winslow      43 F Binghamton   NY   19:37   6:19 
   15   1/18   Colin Staiger        13 M Binghamton   NY   19:47   6:23 
   16   3/11   Kirk Steinbrecher    37 M Windsor      NY   19:51   6:24 
   17   1/1    Rob Howard           27 M Apalachin    NY   20:00   6:26 
   18   3/12   Bruce Lee            49 M Port Crane   NY   20:01   6:27 
   19   1/11   Doug Garner          50 M Vestal       NY   20:12   6:30 
   20   4/11   Scott Breen          35 M Endicott     NY   20:14   6:31 
   21   3/7    Jason Bigelow        33 M Endicott     NY   20:15   6:32 
   22   2/18   Sterling Payne       13 M Apalachin    NY   20:21   6:33 
   23   4/7    Nikia Angevine       30 M Binghamton   NY   20:22   6:34 
   24   3/18   Benjamin Snodgrass   14 M Apalachin    NY   20:30   6:36 
   25   5/11   Joshua Price         38 M Vestal       NY   20:32   6:37 
   26   2/11   Graham Upton         52 M Binghamton   NY   20:33   6:37 
   27   6/11   John Murdock         37 M Vestal       NY   20:46   6:41 
   28   3/11   Stephen Nichols      51 M Endicott     NY   21:21   6:53 
   29   1/3    Yvonne Smith         23 F Binghamton   NY   21:23   6:53 
   30   4/11   Dennis Uhlig         53 M Sidney       NY   21:37   6:58 
   31   4/12   Gary Brundage        45 M Binghamton   NY   21:38   6:58 
   32   5/11   Robert Wedlake       54 M Binghamton   NY   21:39   6:59 
   33   5/12   Albert Palermo       46 M Endwell      NY   21:47   7:01 
   34   6/12   Robert Grajewski     45 M Kirkwood     NY   21:48   7:01 
   35   1/8    Larry Brooks         55 M Binghamton   NY   21:55   7:04 
   36   7/12   Stephen Lupo         45 M Endicott     NY   21:56   7:04 
   37   1/7    Kristin Olson        37 F Vestal       NY   22:10   7:09 
   38   1/5    Victoria Castellucci 47 F Apalachin    NY   22:14   7:10 
   39   5/7    Matthew Wilcoxen     33 M Edmond       OK   22:15   7:10 
   40   2/5    Jean Ziolkowski      46 F Apalachin    NY   22:26   7:13 
   41   2/8    John Kopalek         55 M Binghamton   NY   22:32   7:15 
   42   7/11   Brian Cartie         36 M Endwell      NY   22:35   7:16 
   43   1/6    Harland Bigelow      60 M Lisle        NY   22:47   7:20 
   44   8/11   Jason Moore          38 M Waverly      NY   23:12   7:28 
   45   4/18   Jason Felice         13 M Endicott     NY   23:13   7:29 
   46   5/18   Donald Castellucci   13 M Apalachin    NY   23:14   7:29 
   47   2/4    Sally Forbidussi     32 F Windsor      NY   23:16   7:30 
   48   3/8    Ron Arno             57 M Conklin      NY   23:26   7:33 
   49   1/3    Dawn Koopman         28 F Johnson City NY   23:29   7:34 
   50   2/7    Kimberly Palermo     38 F Endwell      NY   23:41   7:38 
   51   3/11   Alan Hess            42 M Vestal       NY   23:42   7:38 
   52   3/7    Heidi Moore          36 F Waverly      NY   23:45   7:39 
   53   3/5    Marsha Pulz          45 F Vestal       NY   23:46   7:39 
   54   1/4    Karla Eisch          50 F Vestal       NY   23:47   7:40 
   55   6/18   Peter Day            14 M Whitney Poin NY   23:49   7:40 
   56   4/7    Candice Poyer        38 F Greene       NY   24:02   7:45 
   57   6/11   Donn McBride         50 M Endicott     NY   24:03   7:45 
   58   2/10   Gail Markstein       44 F Binghamton   NY   24:05   7:45 
   59   7/18   David Nichols        14 M Endicott     NY   24:06   7:46 
   60   3/4    Michael Ziolkowski   16 M Apalachin    NY   24:07   7:46 
   61   4/11   Brian Dodge          43 M Endicott     NY   24:09   7:47 
   62   5/11   Michael Vehmeier     43 M Nichols      NY   24:10   7:47 
   63   8/18   Dave Garner          12 M Howe Cave    NY   24:12   7:48 
   64   4/8    Paul Hamlin          56 M Owego        NY   24:12   7:48 
   65   8/12   Robert Neuberger     47 M Vestal       NY   24:13   7:48 
   66   6/11   Steven Willett       44 M Vestal       NY   24:17   7:49 
   67   1/2    Margret Betz         69 F Conklin      NY   24:20*  7:50 
   68   7/11   Chris Kamp           44 M Windsor      NY   24:25   7:52 
   69   3/10   Therese Staiger      43 F Binghamton   NY   24:27   7:52 
   70   1/2    Kaitlyn Schultz      18 F Apalachin    NY   24:38   7:56 
   71   9/12   Patrick Ruehlman     47 M Endicott     NY   24:44   7:58 
   72   8/11   Mike Vachon          43 M Johnson City NY   24:46   7:59 
   73   5/8    Keith Olivet         55 M Johnson City NY   24:48   7:59 
   74   9/18   Connor Harty         13 M Endicott     NY   24:48   7:59 
   75   1/5    Kristen Brooks       13 F Binghamton   NY   24:50   8:00 
   76   2/6    Thomas Hart          60 M Staten Islan NY   24:51   8:00 
   77   9/11   Timothy Kamp         41 M Binghamton   NY   24:53   8:01 
   78   7/11   Rick Day             52 M Whitney Poin NY   24:58   8:02 
   79  10/18   Daniel Ziolkowski    11 M Apalachin    NY   25:05   8:05 
   80  10/11   Dan Young            42 M Vestal       NY   25:11   8:07 
   81   4/10   Ann Felice           40 F Endicott     NY   25:18   8:09 
   82   4/5    Kim Melrose-Harty    46 F Endicott     NY   25:24   8:11 
   83  10/12   Kevin Harty          48 M Endicott     NY   25:24   8:11 
   84  11/18   Joe Wasko            11 M Binghamton   NY   25:26   8:12 
   85   8/11   Drew Wasko           53 M Binghamton   NY   25:27   8:12 
   86  11/12   Robert Hartmann      48 M Binghamton   NY   25:31   8:13 
   87   6/7    Willi Andres         32 M Endicott     NY   25:37   8:15 
   88   1/5    Barbara Ann Morrisse 59 F Owego        NY   25:42   8:17 
   89   2/5    Peggy Wozniak        56 F Binghamton   NY   25:47   8:18 
   90   3/6    Joseph Wahl          65 M Endicott     NY   25:56   8:21 
   91   3/5    Kathy Williams       55 F Binghamton   NY   25:57   8:22 
   92   5/10   Linda Zalaffi        44 F Kirkwood     NY   26:04   8:24 
   93   6/8    Paul O'Neil          55 M Conklin      NY   26:16   8:28 
   94   2/5    Sarah Krizan         13 F Binghamton   NY   26:22   8:29 
   95   2/4    Holly Parkyn         52 F Conklin      NY   26:24   8:30 
   96  12/18   John Ziolkowski      14 M Apalachin    NY   26:26   8:31 
   97   6/10   Susan Schultz        44 F Apalachin    NY   26:51   8:39 
   98   1/2    Jacob Felice          9 M Endicott     NY   27:32   8:52 
   99   4/5    Debbie Grassi        56 F Johnson City NY   27:34   8:53 
  100   5/7    Grace Andres         36 F Endicott     NY   27:45   8:56 
  101   9/11   John Denmon          39 M Endicott     NY   27:46   8:57 
  102   7/7    Doug VanHart         31 M Parish       NY   28:04   9:02 
  103   3/4    Michelle Dickey      30 F Binghamton   NY   28:04   9:03 
  104  13/18   Kyle Vachon          14 M Johnson City NY   28:09   9:04 
  105   7/10   Sue Baker            42 F Owego        NY   28:10   9:04 
  106   2/3    Jaime Mendelis       29 F Candor       NY   28:13   9:05 
  107  14/18   Timothy Nichols      12 M Endicott     NY   28:15   9:06 
  108   3/3    Rachel Heslin        25 F Johnson City NY   28:18   9:07 
  109   4/6    Anthony LoTempio     64 M Binghamton   NY   28:37   9:13 
  110  15/18   Mark Ziolkowski      12 M Apalachin    NY   29:02   9:21 
  111   9/11   Paul Harger          50 M Binghamton   NY   29:02   9:21 
  112   2/3    Amy Garner           22 F Vestal       NY   29:04   9:22 
  113   7/8    David Wiktorek       57 M Binghamton   NY   29:29   9:30 
  114  16/18   Michael Young        13 M Vestal       NY   29:36   9:32 
  115   8/10   Mary Curcio          41 F Condklin     NY   29:49   9:36 
  116  10/11   Darly Cooper         35 M Apalachin    NY   29:53   9:37 
  117  11/11   Michael Dorish       42 M Vestal       NY   29:54   9:38 
  118  11/11   Joel Deeter          37 M Conklin      NY   29:55   9:38 
  119   3/5    Brittany Cartie      13 F Endwell      NY   29:56   9:38 
  120   4/5    Arianna Young        12 F Vestal       NY   30:00   9:40 
  121   5/6    Tom Hamlin           60 M Brackney     PA   30:15   9:45 
  122   4/4    Sabrina Ford         31 F Howe Cove    NY   30:27   9:49 
  123   6/7    Kathy Purtell        38 F Kirkwood     NY   30:29   9:49 
  124  17/18   Nick Vachon          11 M Johnson City NY   30:38   9:52 
  125  10/11   Alan Lerman          51 M Vestal       NY   30:42   9:53 
  126   3/4    Nancy Botting        53 F Johnson City NY   31:06  10:01 
  127  11/11   Joseph Gluck         54 M Susquehanna  PA   31:55  10:17 
  128   5/5    Kelli Vachon         13 F Johnson City NY   32:03  10:19 
  129   2/2    Ange Blackman        19 F Castle Creek NY   32:14  10:23 
  130   9/10   Dawn DeVita          42 F Binghamton   NY   32:37  10:30 
  131  10/10   Angelina Hess        43 F Vestal       NY   32:50  10:35 
  132  18/18   Jeremy Cartie        11 M Endwell      NY   33:32  10:48 
  133   6/6    Joseph Kearns        63 M Deposit      NY   34:01  10:57 
  134   1/3    Lyndsey Moore        10 F Waverly      NY   36:26  11:44 
  135   2/3    Katelyn Moore        10 F Waverly      NY   36:26  11:44 
  136   5/5    Patty Farro          47 F Johnson City NY   36:42  11:49 
  137   4/4    Peg Blackman         51 F Castle Creek NY   36:43  11:49 
  138   3/3    Val Blackman         24 F Castle Creek NY   36:43  11:49 
  139   4/4    Cody JACINTHO        15 M Ithaca       NY   37:09  11:58 
  140   8/8    Bruce Carlin         57 M Endicott     NY   37:10  11:58 
  141   2/2    Carol Hart           61 F Deposit      NY   37:34  12:06 
  142   3/3    Anne Ziolkowski       6 F Apalachin    NY   37:44  12:09 
  143  12/12   Peter Ziolkowski     46 M Apalachin    NY   37:45  12:09 
  144   7/7    Debbie Cartie        37 F Endwell      NY   39:07  12:36 
  145   2/2    Zachary Cartie        7 M Endwell      NY   39:19  12:40 
  146   5/5    Ginny Rober          58 F Vestal       NY   40:00  12:53 
* Under USATF Age-Group guideline
Men's Record 15:27 by Dave Garner in 1994
Women's Record 16:22 by Patricia Wiegand in 1994

Mens Age Group Awards

                            OVERALL MALE WINNER
    1 Steve Cammisa        39 Vestal             NY   16:56 
                          MALE AGE GROUP:  1 - 10
    1    98 Jacob Felice          9 Endicott           NY   27:32  
    2   145 Zachary Cartie        7 Endwell            NY   39:19  
                         MALE AGE GROUP:  11 - 14
    1    15 Colin Staiger        13 Binghamton         NY   19:47  
    2    22 Sterling Payne       13 Apalachin          NY   20:21  
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1     6 Benjamin Nichols     16 Endicott           NY   18:55  
    2     7 Stephen Nichols      18 Endicott           NY   19:01  
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    12 Richard Nichols      21 Endicott           NY   19:30  
    2    13 Zac Tokos            20 Binghamton         NY   19:35  
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    17 Rob Howard           27 Apalachin          NY   20:00  
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     2 Greg Derick          34 Endicott           NY   17:49  
    2    11 Jeremy Corcoran      31 Apalachin          NY   19:28  
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1     9 Jeffrey Felice       39 Endicott           NY   19:10  
    2    16 Kirk Steinbrecher    37 Windsor            NY   19:51  
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     8 Randy Reynolds       43 Binghamton         NY   19:06  
    2    10 Greg Amend           41 Endicott           NY   19:20  
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     3 Mark Brugger         46 Endicott           NY   18:08  
    2     4 David Winslow        45 Binghamton         NY   18:23  
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    19 Doug Garner          50 Vestal             NY   20:12  
    2    26 Graham Upton         52 Binghamton         NY   20:33  
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    35 Larry Brooks         55 Binghamton         NY   21:55  
    2    41 John Kopalek         55 Binghamton         NY   22:32  
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    43 Harland Bigelow      60 Lisle              NY   22:47  
    2    76 Thomas Hart          60 Staten Island      NY   24:51  

Womens Age Group Awards

                           OVERALL FEMALE WINNER
    1 Murphee Hayes        32 Marathon           NY   18:41 
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 10
    1   134 Lyndsey Moore        10 Waverly            NY   36:26  
    2   135 Katelyn Moore        10 Waverly            NY   36:26  
                        FEMALE AGE GROUP:  11 - 14
    1    75 Kristen Brooks       13 Binghamton         NY   24:50  
    2    94 Sarah Krizan         13 Binghamton         NY   26:22  
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    70 Kaitlyn Schultz      18 Apalachin          NY   24:38  
    2   129 Ange Blackman        19 Castle Creek       NY   32:14  
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    29 Yvonne Smith         23 Binghamton         NY   21:23  
    2   112 Amy Garner           22 Vestal             NY   29:04  
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    49 Dawn Koopman         28 Johnson City       NY   23:29  
    2   106 Jaime Mendelis       29 Candor             NY   28:13  
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    47 Sally Forbidussi     32 Windsor            NY   23:16  
    2   103 Michelle Dickey      30 Binghamton         NY   28:04  
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    37 Kristin Olson        37 Vestal             NY   22:10  
    2    50 Kimberly Palermo     38 Endwell            NY   23:41  
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    14 Christa Winslow      43 Binghamton         NY   19:37  
    2    58 Gail Markstein       44 Binghamton         NY   24:05  
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    38 Victoria Castellucci 47 Apalachin          NY   22:14  
    2    40 Jean Ziolkowski      46 Apalachin          NY   22:26  
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    54 Karla Eisch          50 Vestal             NY   23:47  
    2    95 Holly Parkyn         52 Conklin            NY   26:24  
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    88 Barbara A Morrissey  59 Owego              NY   25:42  
    2    89 Peggy Wozniak        56 Binghamton         NY   25:47  
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    67 Margret Betz         69 Conklin            NY   24:20* 
    2   141 Carol Hart           61 Deposit            NY   37:34  
* Under USATF Age-Group guideline